8.12.2020
Kannanotot

Kommentti Jokiniementien ja Larin Kyöstin tien katusuunnitelmien luonnoksista

Jokiniementien pyöräliikenteen järjestely

Jokiniementie on vilkkaasti liikennöity paikallinen kokoojakatu. Koko Veräjämäen ja Veräjälaakson liikenne kulkee tämän kadun kautta ja moottoriajoneuvojen määrän vuorokaudessa arvioidaan olevan 5400 (lähde). Kyseisillä kaduilla kulkee myös bussi 65, jolla on normaalisti ruuhka-aikoina kuusi vuoroa tunnissa molempiin suuntiin.

Pyöräliikenteen tavoiteverkossa Jokiniementie on “muu reitti” (kuva alla). Pyöräliikenteen suunnitteluohjeen mukaan “muulla reitillä”, jolla moottoriajoneuvoliikenteen määrä on 4000-7000 ajoneuvoa, tulee väylätyypin olla pyörätie tai -kaista.

Jokiniementien katusuunnitelman selostuksessa suunnitelman ensimmäiseksi tavoitteeksi asetetaan parantaa kevyen liikenteen liikenneturvallisuutta. Larin Kyöstin tien selostuksessa ensimmäinen tavoite on parantaa kevyen liikenteen kulkuyhteyksiä. Termistä “kevyt liikenne” on luovuttava; pyöräilyä ja jalankulkua ei ole tullut niputtaa termin “kevyt liikenne” alle Helsingissä enää useaan vuoteen (lähde). 

Jalankulun ja pyöräilyn liikenneturvallisuuden parantamiseksi Jokiniementielle tulee suunnitella laadukkaat pyörätiet tai -kaistat pyöräliikenteen tavoiteverkon mukaisesti ja Larin Kyöstin tiellä tavoitteena tulee olla parantaa jalankulun ja pyöräilyn yhteyksiä. Larin Kyöstin tien osalta jää kuitenkin epäselväksi, miten pyöräilyn yhteyksiä suunnitelman mukaisella toteutuksella voidaan parantaa.

Kuva: Jokiniementie pyöräliikenteen tavoiteverkossa.

Jokiniementien ja Larin Kyöstin tien rakentamisaikataulu

Raide-Jokerin rakennustöiden vuoksi pyöräliikenteen baanan liikenne on siirretty Maaherrantieltä reitille Käpytie – Larin Kyöstin tie – Jokiniementie. Kiertoreittijärjestely on voimassa syksyyn 2022 saakka (lähde ja karttakuva järjestelystä).

Jokiniementien ja Larin Kyöstin tien rakentamisen ilmoitetaan alkavan alustavan aikataulun mukaan vuosina 2021–2022. Aikataulun suunnittelussa on huomioitava, että rakentamisen aloittaminen ei ole mahdollista ennen kuin Maaherrantien varteen on avattu uusi pyöräliikenteen yhteys ja liikenne on siirtynyt sinne.

Päivitys 12.1.2021:

Tulevat tapahtumat

Ma 8.3. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Polkimo (Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto, Helsingin Polkupyöräilijät), Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 00120 Helsinki, Finland
Ke 24.3. klo 18:00 – 20:00

Kevätkokous

Helsingin Polkupyöräilijät ry:n sääntömääräinen kevätkokous pidetään keskiviikkona 24.3. kello 18 Polkimolla osoitteessa Iso Roobertinkatu 3-5 A (porttikongin kautta sisään, summeri ”Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto”, 2. krs).

Kokoustilassa on turvavälit huomioiden tilaa noin 12 henkilölle. Kokoukseen voi osallistua myös etäyhteydellä, ja suosittelemmekin tätä vaihtoehtoa kaikille niille, joiden ei ole välttämätöntä saapua paikan päälle. Kokoukseen voi osallistua etäyhteydellä tämän linkin kautta: meet.google.com/jej-dgtu-rtb

Paikan päällä osallistuvia pyydetään ilmoittautumaan seuraavalla lomakkeella etukäteen koronavirusturvavälien varmistamiseksi: https://forms.gle/67eAZhzMUjUrAMca7

Tapahtuma Facebookissa: https://www.facebook.com/events/457158491983190/

Kokouksessa käsitellään sääntöjen mukaiset asiat kuten vuoden 2020 tilinpäätös ja toimintakertomus. Lisäksi käsitellään yhdistyksen sääntömuutos, joka sisältää yhdistyksen nimen muuttamisen sekä hallituksen kokoon ja kauden pituuteen liittyviä muutoksia. Sääntömuutos käsitellään nyt toisen kerran. Ensimmäisen kerran muutokset hyväksyttiin syyskokouksessa 21.10.2020.

This event has a video call. Join: https://meet.google.com/jej-dgtu-rtb (FI) +358 9 23132876 PIN: 178190706# View more phone numbers: https://tel.meet/jej-dgtu-rtb?pin=6828210428352&hs=7

Polkimo (Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto, Helsingin Polkupyöräilijät), Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 00120 Helsinki, Finland
Ma 12.4. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Polkimo (Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto, Helsingin Polkupyöräilijät), Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 00120 Helsinki, Finland
Ma 3.5. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Polkimo, Iso Roobertinkatu 3-5 A 22
Ma 14.6. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Polkimo (Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto, Helsingin Polkupyöräilijät), Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 00120 Helsinki, Finland
Kalenteri