16.12.2020
Tiedotteet

Aikuisten pyöräilykurssien monista oppilaista tulee työmatkapyöräilijöitä

Kuva: Niina Meriläinen / Vanhemmat mukaan kouluun -hanke

Helsingin Polkupyöräilijät ry (HePo) järjesti yhteistyössä Vantaan kaupungin kanssa pyöräilyn perustaitojen opetusta aikuisille vantaalaisille syys-lokakuussa 2020. Pyöräilytaitoa tuli opiskelemaan 49 kurssilaista. Valtaosa heistä oppi vähintään pyöräilyn perusteet, mutta moni saavutti tason, jolla pystyy jatkossa polkemaan itsenäisesti vaikkapa työmatkansa. 

Kuluvan vuoden syksyllä Tikkurilassa ja Hakunilassa järjestettiin viisi pyöräilytaidon kurssikokonaisuutta, jotka sisälsivät yhteensä 25 kurssikertaa. Osa pyöräilykursseista järjestettiin avoimella ilmoittautumisella ja kuka vaan saattoi tulla mukaan. Osa kursseista järjestettiin puolestaan järjestöyhteistyönä valmiille ryhmille, jotka koostuivat erityisesti kotoutumisvaiheessa olevista maahanmuuttajanaisista. Kaikki kurssilaiset saivat kurssin aikana käyttöönsä itselleen sopivan kokoisen erityisillä harjoituspolkimilla varustetun polkupyörän. Kurssit olivat osallistujille maksuttomia.

– Pyöräilytaito on todella arvokas kansalaistaito. Päätimme Vantaan kaupungilla lähteä toteuttamaan aikuisten pyöräilykurssi -ideaa ennakkoluulottomasti koronavuodesta huolimatta. Nyt lopuksi täytyy sanoa, että hankkeen tulokset ovat olleet poikkeuksellisen myönteisiä. Mahdollistimme tällä yhteistyöllä kustannustehokkaasti keskeisen kansalaistaidon oppimisen suurelle joukolle ihmisiä ja edistimme samalla kaupunkilaisten kestävää liikkumista, kertoo hankkeen alullepanija, Vantaan kaupungininsinööri Henry Westlin

Tasapainon löytämisestä liikennesääntöihin

Opintosisällöllisesti kurssit jakautuivat kolmeen osaan. Alkeistason oppitunneilla opeteltiin pyöräilyn perusteita kuten tasapainon löytämistä, polkemista, jarruttamista ja ohjaamista.  Jatkotason oppitunneilla jatkettiin pyöräilytaidon vahvistamista sekä valmistauduttiin katuajoon ryhmäajoa ja liikennesääntöjä opettelemalla. Pyöräretkillä hankittiin kokemusta ja itseluottamusta itsenäiseen pyöräilyyn kaupunkiympäristössä. 

Kuva: Kati Pankka

Yli 70 % kursseille ilmoittautuneista määritteli lähtötasonsa “täysin pyöräilytaidottomiksi”. Osa osallistujista oli puolestaan saattanut kokeilla pyöräilyä vaikkapa lapsena, mutta esimerkiksi kaatuminen oli jättänyt niin suuren trauman, että vasta aikuisten alkeiskurssi sai heidät voittamaan pelkonsa ja aloittamaan pyöräilyn uudestaan.

Kuva: Kati Pankka

– Oli todella palkitsevaa ja välillä liikuttavaakin nähdä oppilaidemme ylittävän itsensä ja riemuitsevan uudesta taidostaan, kertoo hankkeen koordinaattori Taina Renkonen

– Pyöräilyn oppiminen aikuisena antaa rutkasti lisää itseluottamusta ja valaa uskoa siihen, että pystyy saavuttamaan asioita myös muilla elämänalueilla. Kurssien oppilaat tulivat monista eri taustoista, mutta myös kurssiohjaajiksi rekrytoiduista osa oli aiemmin itse käynyt vastaavalla kurssilla ja nyt opetti jo muita. Vasta muutaman vuoden Suomessa asuneet kurssiohjaajat kertoivat, että opetustyö kursseilla on auttanut heitä näkemään itsensä muunakin kuin ‘pelkkinä maahanmuuttajina’, Renkonen jatkaa.

Kuva: Kati Pankka

Vantaalla järjestetyt aikuisten pyöräilykurssit olivat luonteeltaan pioneerihenkisiä, sillä kyseessä on Helsingin Polkupyöräilijät ry:n ensimmäinen aikuisten pyöräilykurssihanke. HePo on saanut hankkeen järjestämiseen apua valtakunnallisen Pyöräliiton 3-vuotiselta Maahanmuuttajat pyörille -hankkeelta, joka on päättymässä vuonna 2021. Hankkeen aikana selvisi, että kursseille on jatkossakin tarvetta. Olisi tärkeää, että muutkin pyöräilyn paikallisyhdistykset käynnistäisivät kuntien kanssa vastaavaa toimintaa eri puolilla Suomea. 

Helsingin Polkupyöräilijät ry on perustettu vuonna 1981 ajamaan pääkaupunkiseudun pyöräilijöiden etua sekä toimimaan turvallisen, sujuvan ja viihtyisän pyöräilyn puolesta.

Median ja yhteistyöstä kiinnostuneiden tahojen tiedusteluihin kursseista vastaa koordinaattori Taina Renkonen
taina.renkonen@hepo.fi
+358 50 523 4328

Tulevat tapahtumat

Ma 8.3. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Polkimo (Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto, Helsingin Polkupyöräilijät), Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 00120 Helsinki, Finland
Ke 24.3. klo 18:00 – 20:00

Kevätkokous

Helsingin Polkupyöräilijät ry:n sääntömääräinen kevätkokous pidetään keskiviikkona 24.3. kello 18 Polkimolla osoitteessa Iso Roobertinkatu 3-5 A (porttikongin kautta sisään, summeri ”Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto”, 2. krs).

Kokoustilassa on turvavälit huomioiden tilaa noin 12 henkilölle. Kokoukseen voi osallistua myös etäyhteydellä, ja suosittelemmekin tätä vaihtoehtoa kaikille niille, joiden ei ole välttämätöntä saapua paikan päälle. Kokoukseen voi osallistua etäyhteydellä tämän linkin kautta: meet.google.com/jej-dgtu-rtb

Paikan päällä osallistuvia pyydetään ilmoittautumaan seuraavalla lomakkeella etukäteen koronavirusturvavälien varmistamiseksi: https://forms.gle/67eAZhzMUjUrAMca7

Tapahtuma Facebookissa: https://www.facebook.com/events/457158491983190/

Kokouksessa käsitellään sääntöjen mukaiset asiat kuten vuoden 2020 tilinpäätös ja toimintakertomus. Lisäksi käsitellään yhdistyksen sääntömuutos, joka sisältää yhdistyksen nimen muuttamisen sekä hallituksen kokoon ja kauden pituuteen liittyviä muutoksia. Sääntömuutos käsitellään nyt toisen kerran. Ensimmäisen kerran muutokset hyväksyttiin syyskokouksessa 21.10.2020.

This event has a video call. Join: https://meet.google.com/jej-dgtu-rtb (FI) +358 9 23132876 PIN: 178190706# View more phone numbers: https://tel.meet/jej-dgtu-rtb?pin=6828210428352&hs=7

Polkimo (Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto, Helsingin Polkupyöräilijät), Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 00120 Helsinki, Finland
Ma 12.4. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Polkimo (Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto, Helsingin Polkupyöräilijät), Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 00120 Helsinki, Finland
Ma 3.5. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Polkimo, Iso Roobertinkatu 3-5 A 22
Ma 14.6. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Polkimo (Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto, Helsingin Polkupyöräilijät), Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 00120 Helsinki, Finland
Kalenteri