20.12.2022
Kannanotot

Kommentti Sörnäistenkadun katusuunnitelman luonnoksesta

Tässä kommentissa esitetyt huomiot koskevat suunnitelmaa: Piirustus 31885/1 ja asemakaava nro 10900. Katusuunnitelma puuttuu ansiokkaasti liikenneturvallisuutta vaarantavan risteyksen toteutukseen. Erityisesti kiitämme moottoriajoneuvoliikenteen katkaisua Sörnäistenkadun ja Lautatarhankadun risteyksessä. Haluamme kuitenkin tehdä muutosehdotuksen tapaan, jolla moottoriliikenne katkaistaan.

2,5 m leveä 2-suuntainen pyörätie ei estä moottoriajoneuvojen läpiajoa

Esitämme, että 2-suuntaiselle pyörätielle toteutetaan ratkaisu, joka mahdollistaa liikennesuuntien fyysisen erottelun. Fyysinen erottelu estää moottoriajoneuvon läpi pääsemisen, mutta pyöräilijät, jalankulkijat ja heihin rinnastettavat tien käyttäjät pääsevät etenemään risteyksessä turvallisesti ja vaivattomasti. Fyysinen erottelu voitaisiin toteuttaa yhden 2,5 m leveän pyörätien sijasta kahtena 1,5 m leveänä pyörätienä, joiden välissä olisi esimerkiksi yhden istutusastian levyinen erotustila samalla kun istutuksia asetetaan myös Sörnäistenkadun kääntöpaikan ympärille pelkän Lautatarhankadun reunan lisäksi.

Päivitys

Tulevat tapahtumat

Ke 28.2. klo 17:00 – 19:00

Vaikuttamisryhmän kokous

Tervetuloa Hepon vaikuttamisryhmän kokoukseen Polkimolle ke 28.2. klo 17-19. Kokouksessa keskustellaan ajankohtaisista pyöräliikenteeseen liittyvistä aiheista. Esityslistan luonnos: https://docs.google.com/document/d/1XZ9ERGno-Ni8JLj6TA6xv8HWJz5kEVxYJ-4fHyQDvng/edit Hepon vaikuttamisryhmä suunnittelee ja toteuttaa yhdistyksen vaikuttamistoimintaa yhdistyksen kokouksien vetämien suuntaviivojen mukaisesti. Vaikuttamisryhmä laatii kannanottoja, kommentteja, mielipidekirjoituksia ja blogeja yhdistyksen puolesta. Lisäksi vaikuttamisryhmä tapaa virkamiehiä ja poliitikkoja, toteuttaa kampanjoita ja tarvittaessa mielenosoituksiakin. Työ tehdään pääasiassa vapaaehtoispohjalta. Kaikki kiinnostuneet ovat tervetulleita mukaan Hepon vaikuttamisryhmään. Paikka: Iso Roobertinkatu 3-5 Sisäpihan/porttikongin kautta sisään, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto" 2. Krs. Tapaamiseen voi osallistua etäyhteydellä tämän linkin kautta: meet.google.com/qid-izti-uxc Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/6uR6NHYzU

Ma 11.3. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Polkimo, Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 00120 Helsinki
Ma 8.4. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Polkimo, Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 00120 Helsinki
Ma 13.5. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Polkimo, Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 00120 Helsinki
Kalenteri