31.8.2018
Kannanotot

Alikulku on vaihtoehdoista paras

HePo on tyytyväinen että suunnitellaan oikoreittiä Kansalaistorin ja Kaisaniemenpuiston välille. On tärkeää että tulee vaihtoehto päärautatieaseman kiertämiselle tai Linnunlaulun mäkien kiipeämiselle, varsinkin pyöräliikenteen kasvaessa voimakkaasti. Tämä tulee nopeuttamaan itä-länsisuuntaista pyöräliikennettä ja parantamaan jalankulun ja pyöräliikenteen turvallisuutta päärautatieaseman edessä merkittävästi.

HePo kannattaa esillä olevista suunnitelmista alikulkua, sillä se on esteettömin, lyhin, ylläpitokustannuksiltaan edullisin ja nopeiten valmis vaihtoehto.

Suunnitelmia voi tarkastella kahden eri näkökulman kautta, miten suunnitelma edistää pyöräliikennettä ja miten nopeasti suunniteltu ratkaisu on valmiina.

Esteettömyydellä tarkoitetaan Invalidiliiton mukaan sitä että suunnittelussa otetaan huomioon ihmisten moninaisuus. Siltasuunnitelmissa ei ole riittävästi otettu huomioon vanhuksia ja lapsia tai perheitä kuormapyörineen. Pyöräliikenteen kannalta sillat ovat jyrkempiä kuin alikulku ja niiden kautta kulkeminen tekee matkasta pidemmän kuin alikulun kautta kulkeminen. Siltojen talvikunnossapito on varmasti heikompaa (mutta myös kalliimpaa) kuin alikulun. On varsin selvää että pyöräliikenteen kannalta alikulku olisi paljon laadukkaampi ratkaisu kaikilla mittareilla kuin kumpikaan esitetyistä siltavaihtoehdoista.

Toinen näkökulma vaihtoehtoihin on siis se milloin ratkaisu olisi valmis. Tässäkin alikulku on vahvoilla. Alikulku ei edellytä muutoksia asemakaavoihin ja siihen ei liity kaupunkikuvallisia ongelmia kuten siltojen pitkiin ramppeihin molemmin puolin ratapihaa. Voi hyvin olla että siltaa päästään rakentamaan vasta vuosien päästä. Tämä ei luonnollisesti edistä pyöräliikennettä. Alikulkua taas voidaan alkaa rakentaa suht nopeasti.

Tulevat tapahtumat

Ma 12.10. klo 17:30 – 19:30

Vaikuttamisryhmän kokous

Tervetuloa Hepon vaikuttamisryhmän kokoukseen Polkimolle 12.10. klo 17.30-19.30! Keskustelemme ajankohtaisista pyöräliikenteeseen liittyvistä aiheista. Esityslistan luonnos Hepon vaikuttamisryhmä suunnittelee ja toteuttaa yhdistyksen vaikuttamistoimintaa yhdistyksen kokouksien vetämien suuntaviivojen mukaisesti. Vaikuttamisryhmä laatii kannanottoja, kommentteja, mielipidekirjoituksia ja blogeja yhdistyksen puolesta. Lisäksi vaikuttamisryhmä tapaa virkamiehiä ja poliitikkoja, toteuttaa kampanjoita ja tarvittaessa mielenosoituksiakin. Työ tehdään pääasiassa vapaaehtoispohjalta. Paikka: Iso Roobertinkatu 3-5 Sisäpihan/porttikongin kautta sisään, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto" 2. Krs. Tapaamiseen voi osallistua etäyhteydellä tämän linkin kautta:  meet.google.com/zkv-oxkz-hah Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/4PvOLkjxC

Ke 21.10. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Ke 28.10. klo 18:00 – 20:00

Hepon syyskokous

Aika: Keskiviikko 28.10.2026 klo 18.00 Paikka: Polkimo, Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 2 krs. Summeri: Suomen taiteilijaseura ja Pyöräliitto

Kokousta voi seurata etänä, mutta päätöksentekoon voi osallistua ainoastaan paikan päällä. Kokouksen seuraaminen etäyhteydellä tästä linkistä: meet.google.com/tvv-gsez-hac

Kokouksessa käsitellään sääntöjen mukaiset asiat, kuten - Jäsenmaksun ja kannatusjäsenmaksun vahvistaminen vuodeksi 2027 - Luottamushenkilöiden palkkioista päättäminen - Vuoden 2027 toimintasuunnitelman ja talousarvion vahvistaminen - Puheenjohtajan ja hallituksen jäsenten valitseminen - Toiminnantarkastajan ja varatoiminnantarkastajan valitseminen

Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/8ilg0q6tA

Iso Roobertinkatu 3-5
Ke 18.11. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Ke 16.12. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Kalenteri