20.10.2019
Kannanotot

Kommentti luonnoksesta Hietaniemenkadun, Merikannontien ja Hietakannaksentien liikennejärjestelyiksi

Hietaniemenkadun, Hietakannaksentien ja Merikannontien liikennejärjestelyihin suunnitellaan parhaillaan muutoksia. Kaupungin tavoitteena on parantaa jalankulku- ja pyöräliikenteen turvallisuutta sekä ohjata runsasta autoliikenteen läpiajoa alueen pääkadulle, Mechelininkadulle.

Suunnitelmien mukaan pyöräliikenne siirrettäisiin ajoradalle ja pyörätiet muutettaisiin jalkakäytäviksi. Autoliikenteen läpiajoa puolestaan vähennettäisiin muuttamalla Merikannontie autoliikenteelle yksisuuntaiseksi Kesäkadun ja Pohjoisen Hesperiankadun välillä.

Hietaniemenkadulle on tehty kaksi vaihtoehtoista suunnitelmaa Hietakannaksentien ja Mechelininkadun väliselle osuudelle. Toisessa vaihtoehdossa pyöräliikenne käyttäisi yhteisiä kaistoja autoliikenteen kanssa ja toisessa vaihtoehdossa katuosuudelle merkittäisiin erillinen pyöräkaista länteen päin ja keskustaan suuntautuva pyöräliikenne käyttäisi nykyistä pyörätietä.

Suunnitellut liikennejärjestelyt ovat pääosin hyviä, ja parantavat pyöräliikenteen edellytyksiä etenkin selkeyttämällä risteysjärjestelyitä ja parantamalla jalankulun ja pyöräliikenteen erottelua. Suunnitelmissa on kuitenkin kohtia, joihin tulisi jatkossa kiinnittää huomiota.

Helsingin pyöräliikenteen suunnitteluohjeen mukaan pyöräliikenteen siirtäminen ajoradalle edellyttää autoliikenteen määrän katuosuudella olevan alle 2000 autoa vuorokaudessa. Suunnitelmassa ehdotetuilla muutoksilla tähän ei kuitenkaan päästäisi kaikilla katuosuuksilla. Tämä on ongelmallista, sillä pyöräliikenteen ohjaaminen ajoradalle edellyttää riittävän rauhallista autoliikennettä sekä ajonopeuksien että liikennemäärien puolesta. Autoliikenteen läpiajoa tulisikin vähentää sallimalla Hietakannaksentiellä ainoastaan tontille ajo.

Merikannontien hidasteet (asfalttikorotukset) ovat toteutukseltaan huomattavan paljon pyöräilijäystävällisemmät kuin Hietakannaksentien hidasteet (noppakiveys). Hietakannaksentiellä hidasteet tulisikin muuttaa pyöräliikenteelle turvallisemmiksi.

Yleisesti koko alueella on kiinnitettävä huomiota turvallisiin risteysjärjestelyihin sekä tasaiseen tienpintaan. Hidasteet, reunakivet ym. on korvattava tarvittaessa muun tyyppisillä ratkaisuilla, joista ei aiheudu haittaa tai vaaraa pyöräliikenteelle.

Lisäksi on syytä huomioida, että suunnitteilla oleva reitti on osa tulevaa Munkkiniemenbaanaa, ja lähtökohtaisesti Baanan etenemistä tuleekin väliaikaisratkaisujen sijaan kiirehtiä ja kantakaupungin tavoiteverkon toteutumista nopeuttaa.

Muutostyöt on tarkoitus aloittaa kesällä 2020 Hietaniemenkadun kunnostuksen yhteydessä.

Tutustu HePon kommenttiin ja suunnitelmiin:

Tulevat tapahtumat

Ke 23.4. klo 18:00 – 20:00

Hepon kevätkokous

Hepon sääntömääräinen kevätkokous pidetään keskiviikkona 23.4.2024 kello 18 alkaen toimistollamme Polkimolla (Iso Roobertikatu 3-5 A 22, 2. krs, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto").

Kokouksessa käsitellään sääntöjen mukaiset asiat, kuten vuoden 2024 tilinpäätös ja toimintakertomus. Kokousta voi seurata ja keskusteluun osallistua etänä, mutta päätöksentekoon voi osallistua ainoastaan paikan päällä.

Kokouksen seuraaminen etäyhteydellä tästä linkistä: 
meet.google.com/qnb-gbis-nvu


Kokouksen jälkeen on mahdollisuus myös vapaamuotoiseen keskusteluun. Lämpimästi tervetuloa tutustumaan yhdistyksen toimintaan ja tapaamaan Hepon aktiiveja!

Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/2vblptjFp Join with Google Meet: https://meet.google.com/qnb-gbis-nvu Or dial: (FI) +358 9 23132695 PIN: 587180724# More phone numbers: https://tel.meet/qnb-gbis-nvu?pin=8786413506333&hs=7 Learn more about Meet at: https://support.google.com/a/users/answer/9282720

To 24.4. klo 17:00 – 19:00

Hepo ja Espoon pyöräilyn edistämisohjelman päivittäminen

Join with Google Meet: https://meet.google.com/ifm-zrpq-syv Or dial: (FI) +358 9 23132695 PIN: 839166033# More phone numbers: https://tel.meet/ifm-zrpq-syv?pin=2152588533681&hs=7 Learn more about Meet at: https://support.google.com/a/users/answer/9282720

La 26.4. klo 9:30 – 14:30

Retkikauden prologi, lauantairetki

N. 65 km retki Lepsämään Krannin tilalle kahville. Poljetaan hieman ripeämmin kuin sunnuntaisin, mutta kuitenkin retkivauhtia. Lisää Hepon retkistä https://hepo.fi/toiminta/retket/

Maunulan Maja, Metsäläntie 9, 00620 Helsinki, Suomi
Su 27.4. klo 10:30 – 14:30

Retkikauden avaus

Leppoisaa pyöräilyä.  Lisätietoja  https://hepo.fi/toiminta/retket/

Maunulan Maja, Metsäläntie 9, 00620 Helsinki, Suomi
La 3.5. klo 12:00 – 17:00

Pyöräilyviikko | Avajaiset

Hepo yhteistyökumppaneineen järjestää pääkaupunkiseudun Pyöräilyviikon avajaiset Helsingin Kansalaistorilla, Oodi-kirjaston vieressä, lauantaina 3. toukokuuta kello 12–17. 

Avajaisissa riittää monenlaista kivaa ohjelmaa ja tekemistä kaikille! Tule koeajamaan Paralympiakomitean vuokrapyörävalikoiman erilaisia erityispyöriä, kuten noja- ja käsipyöriä  Paralympiakomitean pyörät soveltuvat aikuisille ja nuorille. Lisäksi avajaisissa on mahdollisuus kokeilla erikoispyörien asiantuntija Apuväline Avuxin pyöriä, jotka mahdollistavat pyöräilyn lähes kaikille. Pyörämalleja löytyy myös lapsille ja nuorille. Koeajettavissa on myös Helkaman vakaa kolmipyöräinen sähköpyörä. Työsuhdepyörien asiantuntija Vapaus on myös mukana avajaisissa, ja heillä pääset koeajamaan huippulaatuisia kiertotalouspyöriä heidän Precycled-valikoimastaan sekä keskustelemaan verovapaasta pyöräedusta. Voit katsastuttaa oman pyöräsi ilmaiseksi pyörähuoltojen ammattilaisella Helsingin Pyörähuolto Oy:lla ja koristella pyöräsi paraatikuntoon. Paikalla on Helsingin kaupungin asiantuntijoita, jotka kertovat pyöräliikenteen kehittämisestä.

Avajaisissa on myös tietenkin musiikkia, Trash Heroes DJ:t tahdittavat tapahtumaa klo 12–15. Ohjatulla Zumba-tunnilla voi lämmitellä ennen pyöräparaatia. Myös Helsingin seudun pyöräilijöiden edustajat ovat luonnollisesti tavattavissa. Kansalaistorin tapahtumasta saat vinkkejä ja tietoa niin pyöräilystä kuin pyöräilyn liikennesäännöistä.


Tapahtuma Facebookissa:
https://fb.me/e/2IlbJQLFC

________________________

Valtakunnallista Pyöräilyviikkoa vietetään 2.–11.5.2025. Tänä vuonna teemana on “Pyöräily kuuluu kaikille”. Pääkaupunkiseudulla järjestetään useita inspiroivia tapahtumia.

Pyöräilyviikkoa pääkaupunkiseudulla koordinoi Helsingin seudun pyöräilijät ry (Hepo). Viikon tapahtumat järjestetään yhteistyössä Helsingin, Vantaan ja Espoon kaupunkien ja HSL:n, sekä muiden pyöräalan toimijoiden kanssa. Tapahtumissa ovat mukana myös Hepon vapaaehtoiset.

#pyöräilyviikko2025 #pyöräily #pyöräliikenne #pyöräilyviikko #pyöräilykuuluukaikille #cyclingforall #DesignforAll

Kansalaistori, Alvar Aallon katu, 00100 Helsinki, Suomi
Kalenteri