7.8.2020
Pyöräilyinfo
Vaikuttamista turvallisemman pyöräliikenteen puolesta

Yksi HePon toimintamuodoista on vaikuttamistyö turvallisemman pyöräliikenteen edistämiseksi pääkaupunkiseudulla. Työ tehdään pääasiassa vapaaehtoispohjalta.
HePon vaikuttamisryhmään pääsevät mukaan kaikki halukkaat. Vaikuttamisryhmässä suunnitellaan ja toteuttaa yhdistyksen vaikuttamistoimintaa yhdistyksen kokouksien vetämien suuntaviivojen mukaisesti.
Vaikuttamisryhmä laatii kannanottoja, kommentteja, mielipidekirjoituksia ja blogeja yhdistyksen puolesta. Lisäksi vaikuttamisryhmä tapaa virkamiehiä ja poliitikkoja, toteuttaa kampanjoita ja tarvittaessa mielenosoituksiakin.
Tule mukaan syksyn ensimmäiseen vaikuttamisryhmän kokoukseemme tutustumaan toimintaan. Voit osallistua sekä paikan päällä HePon toimistolla tai etänä ihan mikä sinulle parhaiten sopii.
Tervetuloa syksyn ensimmäiseen HePon vaikuttamisryhmän kokoukseen
Kokous järjestetään 17.8. klo 17-19 osoitteessa Iso Roobertinkatu 3-5 Sisäpihan/porttikongin kautta sisään, summeri ”Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto” 2. krs.
Kokoukseen voi osallistua myös etänä. Liity palaveriin tästä linkistä: meet.google.com/xmz-hnjo-ojg
Tämä esityslista täydentyy vielä ennen palaverin alkua: https://docs.google.com/document/d/1e59amZc0NvXIIyHzRzXu_BdbjCJrEUsb1pasRVY0IY4/edit?usp=sharing
Myös uudet – tervetuloa mukaan!
Jos sinulla heräsi mitään kysymyksiä, niin lähetä ne minulle sähköpostilla, niin kerron mielelläni lisää: henni.ahvenlampi@hepo.fi
Ystävällisin terveisin,
Henni Ahvenlampi
HePon toiminnanjohtaja
Tulevat tapahtumat
Ke 11.2. klo 17:00 – 19:00
Hallituksen kokous
Ke 18.3. klo 17:00 – 19:00
Hallituksen kokous
Ke 25.3. klo 18:00 – 20:00
Hepon kevätkokous
Hepon sääntömääräinen kevätkokous pidetään keskiviikkona 25.3.2024 kello 18 alkaen toimistollamme Polkimolla (Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 2. krs, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto”).
Kokouksessa käsitellään sääntöjen mukaiset asiat, kuten vuoden 2025 tilinpäätös ja toimintakertomus. Kokousta voi seurata ja keskusteluun osallistua etänä, mutta päätöksentekoon voi osallistua ainoastaan paikan päällä.
Kokouksen seuraaminen etäyhteydellä tästä linkistä: meet.google.com/wty-icci-pus
Kokouksen jälkeen on mahdollisuus myös vapaamuotoiseen keskusteluun. Lämpimästi tervetuloa tutustumaan yhdistyksen toimintaan ja tapaamaan Hepon aktiiveja!
Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/8mM9S3Ooi