8.10.2020
Pyöräilyinfo

Etsitkö tekemistä syyslomalle? Lue Pyörämatkailukeskuksen vinkit koko perheen pyöräretken onnistumiseksi

Yhä useampi perhe on innostunut pyöräretkeilystä, ja korona-aikana pyöräilyn suosio on kasvanut entisestään. Syysloma on mainio aika tutustua pyöräretkellä lähiseudun pyöräreitteihin ja luontopolkuihin tarkemmin. Lapsiperheille pyöräily on helppo tapa liikkua yhdessä.

Moni lapsiperhe pääsee pyörien selässä tutustumaan paikkoihin, joihin olisi liian pitkä matka kävellä ja joihin ei julkisilla välttämättä pääse”, Pyörämatkailukeskuksen koordinaattori Jari Kaaja toteaa.

Kaajan mukaan perheiden pyöräretkissä haastavinta on usein matkaan pääseminen. Reitin suunnittelu ja retkelle valmistautuminen saattavat imeä mehut vanhemmista jo ennen kuin pyörän selkään edes noustaan.

Pyörämatkailukeskus on koonnut yhteen parhaita vinkkejä perheiden pyöräretkien suunnitteluun.

Reittiä valitessa kannattaa ottaa huomioon esimerkiksi pienten lastenpyörien renkaat, joilla ei pääse liikkumaan kaikissa maastoissa helposti. Myös reitin tarjoamat virikkeet ja taukopaikat takaavat, että yhteisestä pyöräretkestä tulee onnistunut.

Tutustu Pyörämatkailukeskuksen vinkkilistaan täällä.

Tulevat tapahtumat

Ke 12.3. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Ma 24.3. klo 17:00 – 19:00

Vaikuttamisryhmä


Tervetuloa Hepon vaikuttamisryhmän kokoukseen Polkimolle 24.3. klo 17-19!

Keskustelemme ajankohtaisista pyöräliikenteeseen liittyvistä aiheista.

Esityslistan luonnos:
https://docs.google.com/document/d/1XqNScMfeg0uv6EdjquIxTGZpIACd7pIdZi7XniQdnV8/edit

Hepon vaikuttamisryhmä suunnittelee ja toteuttaa yhdistyksen vaikuttamistoimintaa yhdistyksen kokouksien vetämien suuntaviivojen mukaisesti. Vaikuttamisryhmä laatii kannanottoja, kommentteja, mielipidekirjoituksia ja blogeja yhdistyksen puolesta. Lisäksi vaikuttamisryhmä tapaa virkamiehiä ja poliitikkoja, toteuttaa kampanjoita ja tarvittaessa mielenosoituksiakin. Työ tehdään pääasiassa vapaaehtoispohjalta.

Paikka: Iso Roobertinkatu 3-5 Sisäpihan/porttikongin kautta sisään, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto" 2. Krs.

Tapaamiseen voi osallistua etäyhteydellä tämän linkin kautta:  meet.google.com/dkn-koio-fiu Join with Google Meet: https://meet.google.com/dkn-koio-fiu Or dial: (FI) +358 9 85691665 PIN: 424243119# More phone numbers: https://tel.meet/dkn-koio-fiu?pin=7783038037443&hs=7 Learn more about Meet at: https://support.google.com/a/users/answer/9282720

Ma 14.4. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Ke 23.4. klo 18:00 – 20:00

Hepon kevätkokous

Hepon sääntömääräinen kevätkokous pidetään keskiviikkona 23.4.2024 kello 18 alkaen toimistollamme Polkimolla (Iso Roobertikatu 3-5 A 22, 2. krs, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto").

Kokouksessa käsitellään sääntöjen mukaiset asiat, kuten vuoden 2024 tilinpäätös ja toimintakertomus. Kokousta voi seurata ja keskusteluun osallistua etänä, mutta päätöksentekoon voi osallistua ainoastaan paikan päällä.

Kokouksen seuraaminen etäyhteydellä tästä linkistä: 
meet.google.com/qnb-gbis-nvu


Kokouksen jälkeen on mahdollisuus myös vapaamuotoiseen keskusteluun. Lämpimästi tervetuloa tutustumaan yhdistyksen toimintaan ja tapaamaan Hepon aktiiveja!

Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/2vblptjFp Join with Google Meet: https://meet.google.com/qnb-gbis-nvu Or dial: (FI) +358 9 23132695 PIN: 587180724# More phone numbers: https://tel.meet/qnb-gbis-nvu?pin=8786413506333&hs=7 Learn more about Meet at: https://support.google.com/a/users/answer/9282720

Ke 14.5. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Kalenteri