23.10.2020
Tiedotteet

Syyskokous päätti käynnistää yhdistyksen nimenmuutoksen

HePon syyskokous pidettiin kahdeksan osallistujan voimin keskiviikkona 21.10.2020 Pasilan kirjaston auditoriossa.

Syyskokous valitsi hallitukseen kolme uutta jäsentä: Hanna Mela, Synnöve Salonen ja Tuure Savuoja. Vuonna 2021 hallituksen kokoonpano on:

  • Timo Hast, puheenjohtaja
  • Tapio Keihänen
  • Johanna Kohvakka
  • Hanna Mela
  • Synnöve Salonen
  • Tuure Savuoja

HePo toivottaa uudet hallituksen jäsenet tervetulleiksi ja kiittää Otso Kivekästä, Pauliina Savolaa, Annukka Crosbyä ja Riikka Mikkolaa heidän arvokkaasta panoksestaan HePon hallituksessa.

Ensi vuoden toimintaa ohjaamaan syyskokous vahvisti toimintasuunnitelman ja talousarvion:

Sääntömuutos yhdistyksen nimen muuttamiseksi etenee

Sääntömääräisten asioiden lisäksi kokouksessa käsiteltiin kahta sääntömuutosta yhdistyksen sääntöihin: yhdistyksen nimen muuttaminen ja hallituksen kauden ja kokoonpanon muuttaminen.

Yhdistyksen nimenmuutos käynnistyi vuosi sitten, kun syyskokouksessa 2019 tehtiin aloite nimenmuutoksen tarpeen selvittämiseksi. Talvella 2019-2020 toteutetut jäsenkyselyt antoivat suuntaviivoja hallitukselle nimenmuutoksen valmisteluun ja tänä syksynä asia tuli ensimmäisen kerran käsittelyyn yhdistyksen kokoukseen.

Nimen muuttamisen tarpeesta ja uudesta nimestä käytiin aktiivista keskustelua, jonka lopputuloksena uudeksi nimeksi valittiin yksimielisesti Helsingin seudun pyöräilijät ry, ruotsiksi Helsingforsregionens cyklister rf ja englanniksi Helsinki Region Cyclists. Lyhenne Hepo säilyy edelleen käytössä.

Nimenmuutoksen lisäksi kokous päätti muuttaa puheenjohtajan ja hallituksen toimikauden yksivuotiseksi sekä mahdollistaa varajäsenten valinnan siten, että varsinaisia jäseniä olisi neljästä kuuteen ja varajäseniä korkeintaan kaksi.

Sääntömuutosten käsittely jatkuu keväällä 2021, sillä sääntömuutos vaatii kahden perättäisen kokouksen hyväksynnän. Lopullisen päätöksen tekee yhdistyksen kevätkokous helmi-huhtikuussa 2021.