17.10.2021
Tiedotteet

Valtuustokausi käynnistyi – neljännes valtuutetuista tukee Hepon tavoitteita

Uusi valtuustokausi on käynnistynyt ja lautakunnat nimetty seuraavaksi neljäksi vuodeksi. Nämä vaaleilla valitsemamme kuntapäättäjät ovat tärkeässä asemassa pyöräilyn edistämisen kannalta, sillä valtuustoissa, hallituksissa ja lautakunnissa tehdään päätökset niin investoinneista, liikennejärjestelyistä kuin kaupunkirakenteestakin.

Rakennetaanko autoiluun kannustavaa moottoritieympäristöä vai kaupunkia, jossa palvelut, koulut ja työpaikat ovat lähellä ja liikennejärjestelmä houkuttelee valitsemaan kävelyn, pyöräilyn tai joukkoliikenteen? Kielletäänkö koulumatkojen kulkeminen pyörällä vai luodaanko lasten itsenäiseen ja aktiiviseen liikkumiseen turvalliset ja kannustavat olosuhteet? Päättyykö pyöräilykausi lumihankeen, vai otetaanko pyöräliikenne vakavasti ja pidetään väylät kunnossa talvellakin?

Kevään 2021 kuntavaalien yhteydessä Hepo toteutti pääkaupunkiseudulla kampanjan, jossa ehdokkaat saivat osoittaa tukevansa pyöräliikennettä edistäviä tavoitteita. Tämän valtakunnallisen Pyörävaalit.fi-kampanjan pääsivulta löytyvät kaikki mukana olevat kunnat. Suorat linkit pääkaupunkiseudun kaupunkien kampanjasivuille:

Pääkaupunkiseudun neljän kaupungin ehdokkaista Hepon teesit allekirjoitti yhteensä 439 ehdokasta. Heistä valtuustoihin valittiin 67 henkilöä, eli kaikista pääkaupunkiseudun 262 valtuutetusta 25,6 prosenttia kannattaa yhteisiä tavoitteitamme. Lisäksi kaupunginhallituksissa ja lautakunnissa istuu joukko pyöräliikenteen puolesta puhuvia päättäjiä.

Alta löydät listattuna Hepon teesit allekirjoittaneet valtuutetut ja varavaltuutetut, kaupunginhallitusten ja keskeisten lautakuntien jäsenet sekä HSL:n hallituksen, maakuntavaltuuston ja maakuntahallituksen jäsenet. Älä epäröi ottaa yhteyttä heihin pyöräliikennettä koskevissa asioissa! Yhteystiedot löytyvät usein kaupunkien sivuilta tai luottamushenkilöiden omilta sivuilta.

Helsinki

Valtuutetut

Fatim Diarra (vihr.), puheenjohtaja
Pilvi Torsti (sd.), II varapuheenjohtaja
Suldaan Said Ahmed (vas.)
Alviina Alametsä (vihr.)
Outi Alanko-Kahiluoto (vihr.)
Paavo Arhinmäki (vas.)
Silja Borgarsdóttir Sandelin (r.)
Elisa Gebhard (sd.)
Mia Haglund (vas.)
Atte Harjanne (vihr.)
Titta Hiltunen (vas.)
Mari Holopainen (vihr.)
Anniina Iskanius (kok.)
Ville Jalovaara (sd.)
Mikael Jugner (liik.)
Emma Kari (vihr.)
Elina Kauppila (vas.)
Otso Kivekäs (vihr.)
Sini Korpinen (kok.)
Petra Malin (vas.)
Tuomas Nevanlinna (vas.)
Matias Pajula (kok.)
Amanda Pasanen (vihr.)
Tuomas Rantanen (vihr.)
Nasima Razmyar (sd.)
Mirita Saxberg (kok.)
Anni Sinnemäki (vihr.)
Reetta Vanhanen (vihr.)

Varavaltuutetut

Terhi Ainiala (vihr.)
Ted Apter (kok.)
Sirpa Asko-Seljavaara (kok.)
Nita Austero (sd.)
Veli-Pekka Dufva (kok.)
Fardoos Helal (sd.)
Marja Kaitaniemi (vas.)
Laura Kolehmainen (vas.)
Vesa Korkkula (vas.)
Noora Laak (vas.)
Silva Mertsola (kok.)
Nina Miettinen (vihr.)
Nelli Nurminen (sd.)
Hannu Oskala (vihr.)
Petrus Pennanen (ap.)
Markku Rantahalvari (sd.)
Mimi Rantanen (sd.)
Laura Rissanen (kok.)
Saana Rossi (vihr.)
Seida Sohrabi (kok.)
Leo Stranius (vihr.)
Coel Thomas (vihr.)
Tuomas Tuomi-Nikula (vihr.)
Aino Tuominen (vihr.)
Joona Turtiainen (kok.)
Feniks Willamo (vas.)

Kaupunginhallituksen jäsenet

Anni Sinnemäki (vihr.), I varapuheenjohtaja, kaupunkiympäristön apulaispormestari
Nasima Razmyar (sd.), II varapuheenjohtaja, kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari
Paavo Arhinmäki (vas.), kulttuurin ja vapaa-ajan apulaispormestari
Elisa Gebhard (sd.)
Anniina Iskanius (kok.)
Tuomas Rantanen (vihr.)
Reetta Vanhanen (vihr.)
Suldaan Said Ahmed (vas.), varajäsen
Silja Borgarsdóttir Sandelin (r.), varajäsen
Titta Hiltunen (vas.), varajäsen
Ville Jalovaara (sd.), varajäsen
Matias Pajula (kok.), varajäsen
Amanda Pasanen (vihr.), varajäsen

Kaupunkiympäristölautakunnan jäsenet

Anni Sinnemäki (vihr.), puheenjohtaja
Silja Borgarsdóttir Sandelin (r.)
Mia Haglund (vas.)
Otso Kivekäs (vihr.)
Tuomas Nevanlinna (vas.)
Amanda Pasanen (vihr.)
Laura Rissanen (kok.)
Saana Rossi (vihr.)
Simon Granroth (r.), varajäsen
Olli-Pekka Koljonen (sd.), varajäsen
Oona Käyhkö (vihr.), varajäsen
Noora Laak (vas.), varajäsen
Arvind Ramachandran (vas.), varajäsen

Rakennusten ja yleisten alueiden jaoston jäsenet

Noora Laak (vas.), varapuheenjohtaja
Santtu Salmela (vas.)
Jonni Lehtiranta (vihr.), varajäsen
Reko Ravela (vas.), varajäsen
Julia Saarholm (vas.), varajäsen
Benjamin Silvani (sd.), varajäsen

Kasvatus- ja koulutuslautakunnan jäsenet

Nasima Razmyar (sd.), puheenjohtaja
Emma Kari (vihr.), varapuheenjohtaja
Ted Apter (kok.)
Veli-Pekka Dufva (kok.)
Vesa Korkkula (vas.)
Sini Korpinen (kok.)
Petra Malin (vas.)
Markku Rantahalvari (sd.)
Mirita Saxberg (kok.)
Marko Hamilo (ps.), varajäsen
Mari Holopainen (vihr.), varajäsen
Sami Säynevirta (vas.), varajäsen
Kristian Wahlbeck (r.), varajäsen

HKL:n johtokunnan jäsenet

Sini Korpinen (kok.), varapuheenjohtaja
Mirita Saxberg (kok.)
Anu Suoranta (vas.)
Aino Tuominen (vihr.)
Joona Turtiainen (kok.)
Jami Haavisto (vihr.), varajäsen
Sanna-Maria Pakkanen (kok.), varajäsen

Staran johtokunnan jäsenet

Vellu Taskila (vihr.)
Anna Laine (vihr.), varajäsen

Espoo

Valtuutetut

Henna Partanen (vihr.), puheenjohtaja
Juri Aaltonen (sd.)
Tiina Ahlfors (vas.)
Tiina Elo (vihr.)
Auli Elolahti (vihr.)
Saara Hyrkkö (vihr.)
Henna Kajava (ps.)
Mikki Kauste (vihr.)
Hannele Kerola (sd.)
Kerttu-Liisa Kilpijoki (kok.)
Liisa Kivekäs (sd.)
Ville Laakso (kok.)
Meri Löyttyniemi (vihr.)
Helena Marttila (sd.)
Kai Mykkänen (kok.)
Pinja Nieminen (vihr.)
Mia Nores (kok.)
Aulikki Pentikäinen (sd.)
Mika Poutala (kd.)
Peppi Seppälä (vihr.)
Jaana Valle (ps.)
Joel Vanhanen (kok.)
Emma-Stina Vehmanen (kok.)

Varavaltuutetut

Antti Aarnio (sd.)
Emmi Eteläsalo-Holmberg (kok.)
Auli Happonen (kd.)
Kimmo Kyrölä (vihr.)
Olli Lehtonen (sd.)
Kirsi Louhelainen (vihr.)
Jarmo Nieminen (kok.)
Sara Tabrizizadeh (vas.)
Teemu Tares (ps.)
Teresia Volotinen (vihr.)

Kaupunginhallituksen jäsenet

Tiina Elo (vihr.), 1. varapuheenjohtaja
Juri Aaltonen (sd.)
Mikki Kauste (vihr.)
Peppi Seppälä (vihr.)
Henna Kajava (ps.), varajäsen
Kai Mykkänen (kok.), varajäsen
Olli-Pekka Paasivirta (vihr.), varajäsen
Elena Stenholm (kok.), varajäsen

Kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsenet

Liisa Kivekäs (sd.), varapuheenjohtaja
Antti Aarnio (sd.)
Auli Elolahti (vihr.)
Emma-Stina Vehmanen (kok.)
Kirsi Louhelainen (vihr.), varajäsen

Teknisen lautakunnan jäsenet

Aulikki Pentikäinen (sd.), varapuheenjohtaja
Janne Hirvasvuopio (vihr.)
Camilla Lindy (vihr.)
Mia Nores (kok.), varajäsen
Linda Sederholm (r.), varajäsen
Mikael Sorri (vihr.), varajäsen
Merja Vuori (sd.), varajäsen

Kasvun ja oppimisen lautakunnan jäsenet

Joel Vanhanen (kok.)
Juri Aaltonen (sd.), varajäsen
Jaana Ailus (vihr.), varajäsen
Kerttu-Liisa Kilpijoki (kok.), varajäsen
Jaana Valle (ps.), varajäsen

Vantaa

Valtuutetut

Funda Demiri (vas.)
Antero Eerola (vas.)
Sami Kanerva (kok.)
Ulla Kaukola (sd.)
Kai-Ari Lundell (ps.)
Maarit Raja-Aho (kok.)
Minttu Sillanpää (vas.)
Jussi Särkelä (sd.)
Ida Tamminen (sd.)
Eva Tawasoli (vihr.)
Tiina Tuomela (kd.)
Mikko Viilo (vihr.)

Varavaltuutetut

Elina Hasa (sd.)
Mari Hynninen (sd.)
Matti Lepistö (kok.)
Tuomas Mutanen (vihr.)
Elina Nykyri (vas.)
Pekka Rautio (vihr.)
Gurmann Saini (vihr.)
Antti Suni (liik.)
Teija Toivonen (sd.)
Tiina Vesa (sd.)

Kaupunginhallituksen jäsenet

Ville Karinen (vas.)
Ulla Kaukola (sd.)
Kai-Ari Lundell (ps.)
Maarit Raja-Aho (kok.)
Sami Kanerva (kok.), varajäsen
Minna Kuusela (vihr.), varajäsen
Tiina Vesa (sd.), varajäsen

Kaupunkiympäristölautakunnan jäsenet

Anniina Kostilainen (vihr.)
Tuomas Mutanen (vihr.)
Ida Tamminen (sd.)
Aleksi Manninen (vihr.), varajäsen

Kaupunkitilalautakunnan jäsenet

Heidi Hummastenniemi (vas.)
Mari Hynninen (sd.)
Teija Toivonen (sd.)
Mikko Viilo (vihr.)
Heidi Haapala (kok.), varajäsen
Timo Huhta (vihr.), varajäsen
Jenni Karjalainen (vas.), varajäsen

Kasvatuksen ja oppimisen lautakunnan jäsenet

Gurmann Saini (vihr.)
Funda Demiri (vas.), varajäsen
Tero Hakanen (sd.), varajäsen
Solveig Halonen (r.), varajäsen

Kauniainen

Valtuutetut

Camilla Sederholm (r.), II varapuheenjohtaja
Juha Pesonen (vihr.)
Virva Wahlstedt (kok.)
Lulu Waselius (vihr.)

Varavaltuutetut

Olavi Filppula (kok.)
Erkki Karimaa (sd.)
Ulla Laitinen (kok.)
Petri Lehtinen (ps.)
Riina Plosila (kok.)

Kaupunginhallituksen jäsenet

Juha Pesonen (vihr.), varajäsen
Camilla Sederholm (r.), varajäsen

Yhdyskuntavaliokunnan jäsenet

Virva Wahlstedt (kok.), varapuheenjohtaja
Olavi Filppula (kok.), varajäsen
Ulla Laitinen (kok.), varajäsen
Juha Pesonen (vihr.), varajäsen

Suomenkielisen opetus- ja varhaiskasvatusvaliokunnan jäsenet

Riina Plosila (kok.)
Ulla Laitinen (kok.), varajäsen
Lulu Waselius (vihr.), varajäsen

Ruotsinkielisen opetus- ja varhaiskasvatusvaliokunnan jäsenet

Virva Wahlstedt (kok.)

HSL:n hallitus

Matias Pajula (kok.), puheenjohtaja, Helsinki
Elina Kauppila (vas.), Helsinki
Maria Outinen (sd.), Espoo
Laura Rissanen (kok.), Helsinki
Yuri Birjulin (vihr.), varajäsen, Helsinki
Juho Jokinen (kok.), varajäsen, Helsinki
Jessica Karhu (vihr.), varajäsen, Helsinki
Tuure Savuoja (vihr.), varajäsen, Vantaa

Uudenmaan maakuntavaltuusto

Juri Aaltonen (sd.), Espoo
Tiina Ahlfors (vas.), Espoo
Fatim Diarra (vihr.), Helsinki
Antero Eerola (vas.), Vantaa
Mia Haglund (vas.), Helsinki
Atte Harjanne (vihr.), Helsinki
Mari Holopainen (vihr.), Helsinki
Ville Jalovaara (sd.), Helsinki
Otso Kivekäs (vihr.), Helsinki
Meri Löyttyniemi (vihr.), Espoo
Henna Partanen (vihr.), Espoo
Maarit Raja-Aho (kok.), Vantaa
Peppi Seppälä (vihr.), Espoo
Emma-Stina Vehmanen (kok.), Espoo
Outi Alanko-Kahiluoto (vihr.), varajäsen, Helsinki
Elisa Gebhard (sd.), varajäsen, Helsinki
Anniina Iskanius (kok.), varajäsen, Helsinki
Elina Kauppila (vas.), varajäsen, Helsinki
Mikki Kauste (vihr.), varajäsen, Espoo
Sini Korpinen (kok.), varajäsen, Helsinki
Helena Marttila (sd.), varajäsen, Espoo
Tuomas Nevanlinna (vas.), varajäsen, Helsinki
Matias Pajula (kok.), varajäsen, Helsinki
Amanda Pasanen (vihr.), varajäsen, Helsinki
Tuomas Rantanen (vihr.), varajäsen, Helsinki
Nasima Razmyar (sd.), varajäsen, Helsinki
Minttu Sillanpää (vas.), varajäsen, Vantaa
Anni Sinnemäki (vihr.), varajäsen, Helsinki
Tiina Tuomela (kd.), varajäsen, Vantaa
Reetta Vanhanen (vihr.), varajäsen, Helsinki
Mikko Viilo (vihr.), varajäsen, Vantaa

Uudenmaan maakuntahallitus

Ulla Kaukola (sd.), Vantaa
Matias Pajula (kok.), Helsinki
Mirita Saxberg (kok.), Helsinki
Leo Stranius (vihr.), Helsinki
Tarja Kantola (sd.), varajäsen, Helsinki
Mikko Ohela (kok.), varajäsen, Helsinki

Tulevat tapahtumat

Ma 13.12. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Polkimo (Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto, Helsingin Polkupyöräilijät), Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 00120 Helsinki, Finland
Kalenteri