21.11.2022
Tiedotteet

Talvikilometrikisan ilmoittautuminen on avautunut

Pyöräilykuntien verkosto kutsuu kaikki mukaan talvikilometrikisaan 1.1.–28.2.2023. Leikkimielisen kisan ilmoittautuminen on nyt avautunut. Tervetuloa mukaan pyöräilemään ja nauttimaan talvesta!

Talvikilometrikisan tavoitteena on kannustaa mahdollisimman moni kulkemaan arkiset matkansa pyöräillen myös talvella. Kisassa kilpaillaan siitä, kenen joukkue tai mikä kunta polkee kisan aikana eniten kilometrejä tai käyttää eniten minuutteja pyörällä liikkumiseen. Mukaan lasketaan myös sähköavusteisella pyörällä poljetut kilometrit.

Osallistuminen Talvikilometrikisaan on helppoa: Kirjaudu sisään järjestelmään, tai jos sinulla ei ole tunnuksia, luo itsellesi ensin tunnus. Tämän jälkeen ilmoita joukkue mukaan, valitse joukkueelle osallistumiskoodi, jaa koodia eteenpäin ja innosta myös muut kanssasi polkemaan. Helppoa ja nopeaa!

Klikkaa itsesi siis Kilometrikisan verkkosivuille. Muista kannustaa joukkueeseen erityisesti heitä, jotka eivät ole aiemmin talvella pyöräilyä kokeilleet. Luvassa on jälleen roppakaupalla iloista mieltä ja pakkassäästä punaisia poskia. Ja saattaa olla, että tämän talven jälkeen pyöräily jatkuu myös ensi talvena. Näyttäisi nimittäin siltä, että jos talvella pyöräilyä kerran kokeilee, niin paluuta ei ole.

Hepolla on kisan tehosarjassa oma joukkue, johon ovat tervetulleita ihan kaikki pyöräilykilometreihin katsomatta. Osallistumistiedot alla:

  • Joukkueen nimi: Helsingin seudun pyöräilijät ry (Hepo)
  • Osallistumiskoodi: talvikisa-23-hepo

Ota Kilometrikisan sosiaalisen median tilit seurantaan

Pyöräilykuntien verkosto päivittää Kilometrikisan sosiaalisen median tileille Facebookiin ja Instagramiin ajankohtaista asiaa Kilometrikisasta. Verkosto myös jakaa osallistuneiden postaamia kuvia. Jos haluat tarjota kuviasi jaettaviksi lisää #kilometrikisa, #talvikilometrikisa tai #talvikilometrikisa2023 aihetunniste. Pyöräilykuntien verkosto ei kysy erikseen lupaa kuvan jakamiseen.

Tulevat tapahtumat

Su 1.10. klo 10:30 – 14:30

Sunnuntairetki

Rento sunnuntairetki, tarkemmat tiedot https://hepo.fi/toiminta/retket/

Retket ovat maksuttomia ja kaikille avoimia. Retkille osallistuminen ei vaadi Hepon jäsenyyttä, eikä retkille tarvitse ilmoittautua erikseen. Retken osallistujia ei ole vakuutettu. Hepon retkille on ominaista maltillinen ajovauhti, rento tunnelma ja viihtyisät taukopaikat.


Maunulan maja, Metsäläntie 9, 00620 Helsinki, Suomi
Su 8.10. klo 10:30 – 14:30

Sunnuntairetki

Rento sunnuntairetki, tarkemmat tiedot https://hepo.fi/toiminta/retket/

Retket ovat maksuttomia ja kaikille avoimia. Retkille osallistuminen ei vaadi Hepon jäsenyyttä, eikä retkille tarvitse ilmoittautua erikseen. Retken osallistujia ei ole vakuutettu. Hepon retkille on ominaista maltillinen ajovauhti, rento tunnelma ja viihtyisät taukopaikat.


Maunulan maja, Metsäläntie 9, 00620 Helsinki, Suomi
Ma 9.10. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Polkimo, Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 00120 Helsinki
Su 15.10. klo 10:30 – 14:30

Sunnuntairetki

Rento sunnuntairetki, tarkemmat tiedot https://hepo.fi/toiminta/retket/

Retket ovat maksuttomia ja kaikille avoimia. Retkille osallistuminen ei vaadi Hepon jäsenyyttä, eikä retkille tarvitse ilmoittautua erikseen. Retken osallistujia ei ole vakuutettu. Hepon retkille on ominaista maltillinen ajovauhti, rento tunnelma ja viihtyisät taukopaikat.


Maunulan maja, Metsäläntie 9, 00620 Helsinki, Suomi
Ke 18.10. klo 17:00 – 19:00

Vaikuttamisryhmän kokous

Tervetuloa Hepon vaikuttamisryhmän kokoukseen Polkimolle ma 2.10. klo 17-19. Tapaamiseen voi osallistua myös etäyhteydellä. Kokouksessa keskustellaan ajankohtaisista pyöräliikenteeseen liittyvistä aiheista. Esityslistan luonnos: https://docs.google.com/document/d/1bO8yNBPE1aVOK7If3QVKVmYYHGBKvOi95QIKH62EgJk/edit Hepon vaikuttamisryhmä suunnittelee ja toteuttaa yhdistyksen vaikuttamistoimintaa yhdistyksen kokouksien vetämien suuntaviivojen mukaisesti. Vaikuttamisryhmä laatii kannanottoja, kommentteja, mielipidekirjoituksia ja blogeja yhdistyksen puolesta. Lisäksi vaikuttamisryhmä tapaa virkamiehiä ja poliitikkoja, toteuttaa kampanjoita ja tarvittaessa mielenosoituksiakin. Työ tehdään pääasiassa vapaaehtoispohjalta. Kaikki kiinnostuneet ovat tervetulleita mukaan Hepon vaikuttamisryhmään. Paikka: Iso Roobertinkatu 3-5 Sisäpihan/porttikongin kautta sisään, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto" 2. Krs. Tapaamiseen voi osallistua etäyhteydellä tämän linkin kautta: meet.google.com/apf-baot-yzd Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/3Yc4f9k6U Join with Google Meet: https://meet.google.com/apf-baot-yzd Or dial: (FI) +358 9 23132950 PIN: 734581312# More phone numbers: https://tel.meet/apf-baot-yzd?pin=8950667568971&hs=7 Learn more about Meet at: https://support.google.com/a/users/answer/9282720

Kalenteri