27.3.2023
Tiedotteet

Äänestä pyöräilyä edistävää puoluetta

Pyöräliiton puolueille osoittamassa kyselyssä selvisi, että useimmat nykyiset eduskuntapuolueet kannattavat valtion investointeja pyöräliikenteeseen ja jalankulkuun.  Pyöräliiton kyselyssä parhaan arvosanan sai vasemmistoliitto, ja heti kannoilla oli vihreät. Pyöräily edistyisi kohtalaisesti kokoomuksen, SDP:n, RKP:n ja kristillisdemokraattien linjauksilla ja vähän heikommin keskustan politiikalla.

Kysymykset perustuivat Pyöräliiton hallitusohjelmatavoitteisiin, ja niissä kysyttiin puolueiden mielipidettä pyöräliikenteen, jalankulun ja pyörämatkailun rahoittamisesta valtion budjetista, sähköpyörien pysäköinnin tukemisesta, kunnossapitolain uudistamisesta, taajamien yleisnopeusrajoituksen laskemisesta ja autojen pysäyttämisen kieltämisestä jalkakäytävillä ja pyöräteillä.

Eduskuntavaalit ovat myös pyörävaalit

Pyöräliiton hallitusohjelmatavoitteet:

  1. Nostetaan pyöräliikenteen rahoitustaso 20%:iin liikennebudjetista.
  2. Luodaan tuki taloyhtiöiden pyöräpysäköinnin laadun parantamiseksi.
  3. Varataan pyöräliikenteen edistämiseen ja tutkimukseen 4 M€ erillisrahoitus.
  4. Säädetään taajamien yleisnopeusrajoitukseksi 30 km/h.
  5. Kielletään pysähtyminen ja pysäköinti jalkakäytävillä ja pyöräteillä.
  6. Uudistetaan kunnossapitolaki pyöräliikennettä tukevaksi.

Lue Pyöräliiton hallitusohjelmatavoitteista.

Äänestämällä ja keskustelemalla vaikutat. Kysy rohkeasti ehdokkailta Pyöräliiton hallitusohjelmatavoitteisiin sitoutumisesta. Yksittäisten ehdokkaiden näkemyksiin voi erinomaisesti vaikuttaa tuomalla esille äänestäjän näkökulmaa ja korostaa, että pyöräliikenne on tärkeä teema myös eduskuntavaaleissa.

Usein kysyttyä:
Miksi Perussuomalaiset eivät ole mukana?
Pyöräliitosta kerrottiin, että Perussuomalaiset ei vastannut kyselyyn, vaikka lupasivat puhelimessa vastata. Harmillista, koska kaikki olivat halunneet kuulla myös Perussuomalaisten näkemyksen.

Tulevat tapahtumat

Su 1.10. klo 10:30 – 14:30

Sunnuntairetki

Rento sunnuntairetki, tarkemmat tiedot https://hepo.fi/toiminta/retket/

Retket ovat maksuttomia ja kaikille avoimia. Retkille osallistuminen ei vaadi Hepon jäsenyyttä, eikä retkille tarvitse ilmoittautua erikseen. Retken osallistujia ei ole vakuutettu. Hepon retkille on ominaista maltillinen ajovauhti, rento tunnelma ja viihtyisät taukopaikat.


Maunulan maja, Metsäläntie 9, 00620 Helsinki, Suomi
Su 8.10. klo 10:30 – 14:30

Sunnuntairetki

Rento sunnuntairetki, tarkemmat tiedot https://hepo.fi/toiminta/retket/

Retket ovat maksuttomia ja kaikille avoimia. Retkille osallistuminen ei vaadi Hepon jäsenyyttä, eikä retkille tarvitse ilmoittautua erikseen. Retken osallistujia ei ole vakuutettu. Hepon retkille on ominaista maltillinen ajovauhti, rento tunnelma ja viihtyisät taukopaikat.


Maunulan maja, Metsäläntie 9, 00620 Helsinki, Suomi
Ma 9.10. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Polkimo, Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 00120 Helsinki
Su 15.10. klo 10:30 – 14:30

Sunnuntairetki

Rento sunnuntairetki, tarkemmat tiedot https://hepo.fi/toiminta/retket/

Retket ovat maksuttomia ja kaikille avoimia. Retkille osallistuminen ei vaadi Hepon jäsenyyttä, eikä retkille tarvitse ilmoittautua erikseen. Retken osallistujia ei ole vakuutettu. Hepon retkille on ominaista maltillinen ajovauhti, rento tunnelma ja viihtyisät taukopaikat.


Maunulan maja, Metsäläntie 9, 00620 Helsinki, Suomi
Ke 18.10. klo 17:00 – 19:00

Vaikuttamisryhmän kokous

Tervetuloa Hepon vaikuttamisryhmän kokoukseen Polkimolle ma 2.10. klo 17-19. Tapaamiseen voi osallistua myös etäyhteydellä. Kokouksessa keskustellaan ajankohtaisista pyöräliikenteeseen liittyvistä aiheista. Esityslistan luonnos: https://docs.google.com/document/d/1bO8yNBPE1aVOK7If3QVKVmYYHGBKvOi95QIKH62EgJk/edit Hepon vaikuttamisryhmä suunnittelee ja toteuttaa yhdistyksen vaikuttamistoimintaa yhdistyksen kokouksien vetämien suuntaviivojen mukaisesti. Vaikuttamisryhmä laatii kannanottoja, kommentteja, mielipidekirjoituksia ja blogeja yhdistyksen puolesta. Lisäksi vaikuttamisryhmä tapaa virkamiehiä ja poliitikkoja, toteuttaa kampanjoita ja tarvittaessa mielenosoituksiakin. Työ tehdään pääasiassa vapaaehtoispohjalta. Kaikki kiinnostuneet ovat tervetulleita mukaan Hepon vaikuttamisryhmään. Paikka: Iso Roobertinkatu 3-5 Sisäpihan/porttikongin kautta sisään, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto" 2. Krs. Tapaamiseen voi osallistua etäyhteydellä tämän linkin kautta: meet.google.com/apf-baot-yzd Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/3Yc4f9k6U Join with Google Meet: https://meet.google.com/apf-baot-yzd Or dial: (FI) +358 9 23132950 PIN: 734581312# More phone numbers: https://tel.meet/apf-baot-yzd?pin=8950667568971&hs=7 Learn more about Meet at: https://support.google.com/a/users/answer/9282720

Kalenteri