11.1.2024
Kannanotot

Muistutus Ruukinrannanmäen asemakaavaehdotuksesta (250300)

Helsingin seudun pyöräilijät ry (Hepo) haluaa muistuttaa Espoon kaupunkisuunnittelukeskusta ja kaupunkisuunnittelulautakuntaa Ruukinrannanmäen asemakaavaehdotuksesta seuraavasti.

Hepo pitää hyvänä sitä, Ruukinrannanmäen asemakaavaehdotuksessa on tiedostettu, että kaava-alueelle sijoittuu kaksi pyöräliikenteen baanaa. Toinen niistä on itä-länsisuuntainen baanareitti, joka yhdistyy itäpäässä Helsingin baanaverkostoon ja länsipäässä Kehä I:n varren baanareittiin. Toinen baanareitti haarautuu Ville Vallgrenin Tien kulmilla pohjoiseen, Perkkaan suuntaan.

Kaavaselostuksen liitteistä ilmenee, että Tarvaspääntien varteen ehdotetaan kaksisuuntaista pyörätietä. Se on yksi mahdollisista järjestelyistä baanoilla. Baanatasoisen kaksisuuntaisen pyörätien tavoiteleveys on 4,0 metriä, poikkeustapauksessa 3,0 metriä (Rautio 2019, s. 50). Kaavaselostuksen liitteen mukaan Tarvaspääntien varressa baanan leveys olisi pääosin 3,5 metriä ja Villenpolun sekä Radukärrinpolun baanan leveys olisi 3,0 metriä. Kaavaselosteessa ei esitetä perustelua sille, miksi nämä baanaosuudet olisivat poikkeustapauksia ja voitaisiin toteuttaa 0,5–1,0 metriä tavoiteleveyttä kapeampina.

Ongelmallisin kohta asemakaavaehdotuksessa on Tarvaspääntiellä leikkauskohdassa G-G. Siinä pyörätien leveys olisi ainoastaan 2,0 metriä, mikä on aivan riittämätön baanatasoiselle väylälle (Kuva 1).

Kuva 1. Leikkauskohdassa G-G pyöräilyn laatukäytävä olisi kaavaselostuksen liiteosan mukaan ainoastaan 2,0 metriä leveä.

Ehdotamme, että asemakaavaa ja katusuunnitelmia kehitetään koko kaava-alueella ja erityisesti Tarvaspääntien leikkauskohdassa G-G niin, että ne täyttävät pyöräliikenteen baanoille asetetut kriteerit. Erityisesti Tarvaspääntien leikkauskohdassa G-G ehdotamme, että baanaa levennetään joko

a) leventämällä katualuetta,
b) kaventamalla pientareita ja ajorataa tai
c) muuttamalla ajorata yksikaistaiseksi.

Vaihtoehdot b) ja c), eli ajoradan kaventaminen, auttaisi samalla toteuttamaan asemakaavalle asetetut tavoitteet. Kaavaselostuksen mukaan asemakaavan tavoitteena on, että kokoojakatu (Tarvaspääntie) ei houkuttele autoliikenteen läpiajoon ja kadun yksityiskohtaisella suunnittelulla estetään korkeat nopeudet.

Asemakaavaehdotuksen toinen ongelmakohta sijaitsee Tarvaspääntiellä Ville Vallgrenin tien itäpuolella. Asemakaavaehdotuksen liitteessä esitetään, että kaksisuuntainen baana vaihtaisi kyseisessä kohdassa Tarvaspääntien puolelta toiselle (Kuva 2). Kyseinen kohta on laakson pohjalla, molemmista suunnista lähestyttäessä alamäkien alapäässä. Kahden 90 asteen käännöksen sekä kadun ylittämisen sijoittaminen kyseiseen kohtaan ei ole paras mahdollinen ratkaisu baanalla.

Parempi paikka kadun ylitykseen olisi hieman idempänä Tarvaspäänsillan eteläpään risteyksessä. Tämä paikka sijaitsee molemmista suunnista lähestyttäessä ylämäkien yläpäässä, missä nopeudet ovat alhaisia. Ylityspaikassa liikennejärjestelyiden tulee olla selkeät eli ylitys on toteutettava korotettuna ja se tulee varustaa liikennemerkillä B7 Väistämisvelvollisuus pyöräilijän tienylityspaikassa.

Kuva 2. Kaavaselostuksen liiteosan mukaan pyöräilyn laatukäytävä ylittäisi Tarvaspääntien notkelmassa ja laatukäytävä tekisi kaksi 90 asteen käännöstä.

Lähde:
Rautio, H. (2019). Katupoikkileikkausten suunnittelu erilaisissa kaupunkiympäristöissä, Espoo. Ylemmän ammattikorkeakoulututkinnon opinnäytetyö. HAMK.

Tulevat tapahtumat

Ke 23.4. klo 18:00 – 20:00

Hepon kevätkokous

Hepon sääntömääräinen kevätkokous pidetään keskiviikkona 23.4.2024 kello 18 alkaen toimistollamme Polkimolla (Iso Roobertikatu 3-5 A 22, 2. krs, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto").

Kokouksessa käsitellään sääntöjen mukaiset asiat, kuten vuoden 2024 tilinpäätös ja toimintakertomus. Kokousta voi seurata ja keskusteluun osallistua etänä, mutta päätöksentekoon voi osallistua ainoastaan paikan päällä.

Kokouksen seuraaminen etäyhteydellä tästä linkistä: 
meet.google.com/qnb-gbis-nvu


Kokouksen jälkeen on mahdollisuus myös vapaamuotoiseen keskusteluun. Lämpimästi tervetuloa tutustumaan yhdistyksen toimintaan ja tapaamaan Hepon aktiiveja!

Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/2vblptjFp Join with Google Meet: https://meet.google.com/qnb-gbis-nvu Or dial: (FI) +358 9 23132695 PIN: 587180724# More phone numbers: https://tel.meet/qnb-gbis-nvu?pin=8786413506333&hs=7 Learn more about Meet at: https://support.google.com/a/users/answer/9282720

To 24.4. klo 17:00 – 19:00

Hepo ja Espoon pyöräilyn edistämisohjelman päivittäminen

Join with Google Meet: https://meet.google.com/ifm-zrpq-syv Or dial: (FI) +358 9 23132695 PIN: 839166033# More phone numbers: https://tel.meet/ifm-zrpq-syv?pin=2152588533681&hs=7 Learn more about Meet at: https://support.google.com/a/users/answer/9282720

La 26.4. klo 9:30 – 14:30

Retkikauden prologi, lauantairetki

N. 65 km retki Lepsämään Krannin tilalle kahville. Poljetaan hieman ripeämmin kuin sunnuntaisin, mutta kuitenkin retkivauhtia. Lisää Hepon retkistä https://hepo.fi/toiminta/retket/

Maunulan Maja, Metsäläntie 9, 00620 Helsinki, Suomi
Su 27.4. klo 10:30 – 14:30

Retkikauden avaus

Leppoisaa pyöräilyä.  Lisätietoja  https://hepo.fi/toiminta/retket/

Maunulan Maja, Metsäläntie 9, 00620 Helsinki, Suomi
La 3.5. klo 12:00 – 17:00

Pyöräilyviikko | Avajaiset

Hepo yhteistyökumppaneineen järjestää pääkaupunkiseudun Pyöräilyviikon avajaiset Helsingin Kansalaistorilla, Oodi-kirjaston vieressä, lauantaina 3. toukokuuta kello 12–17. 

Avajaisissa riittää monenlaista kivaa ohjelmaa ja tekemistä kaikille! Tule koeajamaan Paralympiakomitean vuokrapyörävalikoiman erilaisia erityispyöriä, kuten noja- ja käsipyöriä  Paralympiakomitean pyörät soveltuvat aikuisille ja nuorille. Lisäksi avajaisissa on mahdollisuus kokeilla erikoispyörien asiantuntija Apuväline Avuxin pyöriä, jotka mahdollistavat pyöräilyn lähes kaikille. Pyörämalleja löytyy myös lapsille ja nuorille. Koeajettavissa on myös Helkaman vakaa kolmipyöräinen sähköpyörä. Työsuhdepyörien asiantuntija Vapaus on myös mukana avajaisissa, ja heillä pääset koeajamaan huippulaatuisia kiertotalouspyöriä heidän Precycled-valikoimastaan sekä keskustelemaan verovapaasta pyöräedusta. Voit katsastuttaa oman pyöräsi ilmaiseksi pyörähuoltojen ammattilaisella Helsingin Pyörähuolto Oy:lla ja koristella pyöräsi paraatikuntoon. Paikalla on Helsingin kaupungin asiantuntijoita, jotka kertovat pyöräliikenteen kehittämisestä.

Avajaisissa on myös tietenkin musiikkia, Trash Heroes DJ:t tahdittavat tapahtumaa klo 12–15. Ohjatulla Zumba-tunnilla voi lämmitellä ennen pyöräparaatia. Myös Helsingin seudun pyöräilijöiden edustajat ovat luonnollisesti tavattavissa. Kansalaistorin tapahtumasta saat vinkkejä ja tietoa niin pyöräilystä kuin pyöräilyn liikennesäännöistä.


Tapahtuma Facebookissa:
https://fb.me/e/2IlbJQLFC

________________________

Valtakunnallista Pyöräilyviikkoa vietetään 2.–11.5.2025. Tänä vuonna teemana on “Pyöräily kuuluu kaikille”. Pääkaupunkiseudulla järjestetään useita inspiroivia tapahtumia.

Pyöräilyviikkoa pääkaupunkiseudulla koordinoi Helsingin seudun pyöräilijät ry (Hepo). Viikon tapahtumat järjestetään yhteistyössä Helsingin, Vantaan ja Espoon kaupunkien ja HSL:n, sekä muiden pyöräalan toimijoiden kanssa. Tapahtumissa ovat mukana myös Hepon vapaaehtoiset.

#pyöräilyviikko2025 #pyöräily #pyöräliikenne #pyöräilyviikko #pyöräilykuuluukaikille #cyclingforall #DesignforAll

Kansalaistori, Alvar Aallon katu, 00100 Helsinki, Suomi
Kalenteri