9.9.2024
Kannanotot

Pyörätieinvestoinneissa kaikki voittavat

Mielipidekirjoitus on julkaistu Helsingin Sanomissa 9.9.2024.

Keskustelu Munkkiniemenbaanan ympärillä osoittaa usein toistuvaa ymmärtämättömyyttä pyöräliikenteen investointien tarkoituksesta ja mittasuhteista.

Pyöräverkkoa ei kehitetä siksi, että nykyisin pyöräilevillä olisi helpompaa. Parannuksia tarvitaan, jotta aiempaa useampi tekisi matkansa pyörällä. Näin liikenteen kulkumuotojakaumaa saadaan kestävämmäksi, kansanterveyttä paremmaksi ja kaupunkitilaa viihtyisämmäksi.

Väännetään vielä rautalangasta: Keskimääräinen tervejalkainen ihminen pystyy kyllä taluttamaan ohi yksittäisen yllättävän esteen. Jos reitillä kuitenkin on riittävän jyrkkiä mäkiä tai muita päivittäin toistuvia esteitä tai vaaroja, moni jättää matkansa pyöräilemättä ja vaihtaa sen sijaan esimerkiksi autoon. Lisäksi on muistettava niitä, jotka eivät voi taluttaa yli mäen tai ohi esteen. Sujuvat ja turvalliset reitit houkuttelevat kulkemaan, ja parempi terveys palauttaa investoidut rahat moninkertaisesti säästyneinä sote-kuluina.

Hyvä toteutunut esimerkki on baana Pasilasta Käpylään. Sen vieressä oli jo pyörätie, joka tosin oli todella mäkinen, mutkainen ja vaarallinen. Uuden baanan rakentamisen ansiosta reitin pyöräilijämäärät ovat moninkertaistuneet. Kun useampi tekee matkansa pyörällä, kaduilla riittää paremmin tilaa myös niille, joiden on pakko kulkea autolla.

Kaikki voittavat. Todellinen säästäjän valinta on sijoittaa sujuvaan pyöräliikenteeseen, joka palvelee sekä yksityisiä arjen matkoja että kaupunkilogistiikkaa sujuvasti, turvallisesti ja koko yhteiskunnan kannalta kustannustehokkaasti. Talouden realiteetit puhuvat vahvasti pyörätieinvestointien puolesta.

Tuure Savuoja
varapuheenjohtaja
Helsingin seudun pyöräilijät ry

Tulevat tapahtumat

Ke 12.3. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Ma 24.3. klo 17:00 – 19:00

Vaikuttamisryhmä


Tervetuloa Hepon vaikuttamisryhmän kokoukseen Polkimolle 24.3. klo 17-19!

Keskustelemme ajankohtaisista pyöräliikenteeseen liittyvistä aiheista.

Esityslistan luonnos:
https://docs.google.com/document/d/1XqNScMfeg0uv6EdjquIxTGZpIACd7pIdZi7XniQdnV8/edit

Hepon vaikuttamisryhmä suunnittelee ja toteuttaa yhdistyksen vaikuttamistoimintaa yhdistyksen kokouksien vetämien suuntaviivojen mukaisesti. Vaikuttamisryhmä laatii kannanottoja, kommentteja, mielipidekirjoituksia ja blogeja yhdistyksen puolesta. Lisäksi vaikuttamisryhmä tapaa virkamiehiä ja poliitikkoja, toteuttaa kampanjoita ja tarvittaessa mielenosoituksiakin. Työ tehdään pääasiassa vapaaehtoispohjalta.

Paikka: Iso Roobertinkatu 3-5 Sisäpihan/porttikongin kautta sisään, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto" 2. Krs.

Tapaamiseen voi osallistua etäyhteydellä tämän linkin kautta:  meet.google.com/dkn-koio-fiu Join with Google Meet: https://meet.google.com/dkn-koio-fiu Or dial: (FI) +358 9 85691665 PIN: 424243119# More phone numbers: https://tel.meet/dkn-koio-fiu?pin=7783038037443&hs=7 Learn more about Meet at: https://support.google.com/a/users/answer/9282720

Ma 14.4. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Ke 23.4. klo 18:00 – 20:00

Hepon kevätkokous

Hepon sääntömääräinen kevätkokous pidetään keskiviikkona 23.4.2024 kello 18 alkaen toimistollamme Polkimolla (Iso Roobertikatu 3-5 A 22, 2. krs, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto").

Kokouksessa käsitellään sääntöjen mukaiset asiat, kuten vuoden 2024 tilinpäätös ja toimintakertomus. Kokousta voi seurata ja keskusteluun osallistua etänä, mutta päätöksentekoon voi osallistua ainoastaan paikan päällä.

Kokouksen seuraaminen etäyhteydellä tästä linkistä: 
meet.google.com/qnb-gbis-nvu


Kokouksen jälkeen on mahdollisuus myös vapaamuotoiseen keskusteluun. Lämpimästi tervetuloa tutustumaan yhdistyksen toimintaan ja tapaamaan Hepon aktiiveja!

Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/2vblptjFp Join with Google Meet: https://meet.google.com/qnb-gbis-nvu Or dial: (FI) +358 9 23132695 PIN: 587180724# More phone numbers: https://tel.meet/qnb-gbis-nvu?pin=8786413506333&hs=7 Learn more about Meet at: https://support.google.com/a/users/answer/9282720

Ke 14.5. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Kalenteri