1.11.2024
Kannanotot

Muistutus Lauttasaaren ja Koivusaaren katusuunnitelmista

Helsingin seudun pyöräilijät (Hepo) kiittää mahdollisuudesta kommentoida Lauttasaaren ja Koivusaaren katusuunnitelmia.

Länsibaana

Suunnitelma-alueen läpi kulkeva Länsibaana on tärkeä pyöräily-yhteys Espoon ja Helsingin välillä. Hepo kommentoi jo 12 vuotta sitten Koivusaaren osayleiskaavaluonnosta seuraavasti: “Mutkitteleva, pohjoiseen koukkaava linjaus ei ole asianmukainen. Reitin nykyinen taso tulee säilyttää, eli sen pitää olla suora ja korkeuserot tulee minimoida.”

Valitettavasti kommenttiamme ei ole huomioitu, vaan suunnitelmissa on yhä tehdä Länsibaanaan mutkitteleva koukkaus pohjoisen kautta. Reitti tulee linjata suoraksi ja sujuvaksi. Baana voitaisiin linjata kulkemaan Koivusaaren risteyssillan alla ja Länsiväylän rampit voitaisiin upottaa syvemmälle, jolloin pyörätiestä saadaan suora, sujuva ja turvallinen. Suunnitelman mukainen ratkaisu ei täytä mitään näistä kriteereistä.

Suunnitelmakuvassa on nähtävästi merkitty Baana päällystettäväksi jonkinlaisella kivilaatalla, ellei sitten suunnitelmakuvassa ole virhe. Ainoastaan Koivusaaren liikenneympyrän kohdalle on merkitty punaista asfalttia. Baana kokonaisuudessaan tulee päällystää punaisella asfaltilla.

Telkkäkujan alikulku

Telkkäkujan alikulku on merkitty purettavaksi, mutta toisaalta sinne on myös piirretty kulkuyhteys pohjoisesta. Mikäli Telkkäkujan alikulku korvataan uudella, sinne tulee järjestää sujuva yhteys pyöräilylle ja jalankululle molemmista päistä näkemäesteet huomioiden. Mikäli taas Telkkäkujan alikulku poistettaisiin kokonaan, Länsiväylän estevaikutus kasvaa merkittävästi pohjois-eteläsuunnassa. Mahdollisista kiertoreiteistä esimerkiksi Länsiväylän pohjoispuolelta Koivusaaren metroasemalle tullee noin kilometrin pituisia ja korkeuseroista muodostuu lisäksi merkittäviä. Tästä johtuen yhteys Länsiväylän ali on ehdottoman tärkeä.

Vaskilahdenkatu

Kun Länsiväylältä katkaistaan nykyinen läntinen ramppi Lauttasaareen, on odotettavissa ainakin suurimman osan kyseistä ramppia tähän käyttäneestä moottoriajoneuvoliikenteestä siirtyvän käyttämään uutta Vaskilahdenkatua, koska se tarjoaa lyhimmän yhteyden läntiseen Lauttasaareen ja Katajaharjuun. Kadulle on merkitty pyöräkaistat, jotka tuskin soveltuvat tulevalle kadulle. Vähintäänkin kadun eteläreunan pyöräkaista tulee toteuttaa pyörätienä pyöräkaistan sijaan.

Työmaan aikaiset järjestelyt

Vaikkeivät työmaan aikaiset järjestelyt kuulukaan itse katusuunnitelmaan, ne tulee ehdottomasti huomioida jo suunnitteluvaiheessa. Työmaa katkaisee Espoon ja Helsingin välisen merkittävimmän pyöräilyreitin vuosiksi, jolloin kiertotieratkaisuiden pitää olla erittäin laadukkaat. Länsimetron työmaiden kiertotieratkaisut alueella olivat erittäin hankalat ja turvattomat, joten mikäli Koivusaaren suunnitelmat joskus toteutetaan, kiertotiet tulee suunnitella huomattavasti laadukkaampina.

Tulevat tapahtumat

Ke 12.3. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Ma 24.3. klo 17:00 – 19:00

Vaikuttamisryhmä


Tervetuloa Hepon vaikuttamisryhmän kokoukseen Polkimolle 24.3. klo 17-19!

Keskustelemme ajankohtaisista pyöräliikenteeseen liittyvistä aiheista.

Esityslistan luonnos:
https://docs.google.com/document/d/1XqNScMfeg0uv6EdjquIxTGZpIACd7pIdZi7XniQdnV8/edit

Hepon vaikuttamisryhmä suunnittelee ja toteuttaa yhdistyksen vaikuttamistoimintaa yhdistyksen kokouksien vetämien suuntaviivojen mukaisesti. Vaikuttamisryhmä laatii kannanottoja, kommentteja, mielipidekirjoituksia ja blogeja yhdistyksen puolesta. Lisäksi vaikuttamisryhmä tapaa virkamiehiä ja poliitikkoja, toteuttaa kampanjoita ja tarvittaessa mielenosoituksiakin. Työ tehdään pääasiassa vapaaehtoispohjalta.

Paikka: Iso Roobertinkatu 3-5 Sisäpihan/porttikongin kautta sisään, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto" 2. Krs.

Tapaamiseen voi osallistua etäyhteydellä tämän linkin kautta:  meet.google.com/dkn-koio-fiu Join with Google Meet: https://meet.google.com/dkn-koio-fiu Or dial: (FI) +358 9 85691665 PIN: 424243119# More phone numbers: https://tel.meet/dkn-koio-fiu?pin=7783038037443&hs=7 Learn more about Meet at: https://support.google.com/a/users/answer/9282720

Ma 14.4. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Ke 23.4. klo 18:00 – 20:00

Hepon kevätkokous

Hepon sääntömääräinen kevätkokous pidetään keskiviikkona 23.4.2024 kello 18 alkaen toimistollamme Polkimolla (Iso Roobertikatu 3-5 A 22, 2. krs, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto").

Kokouksessa käsitellään sääntöjen mukaiset asiat, kuten vuoden 2024 tilinpäätös ja toimintakertomus. Kokousta voi seurata ja keskusteluun osallistua etänä, mutta päätöksentekoon voi osallistua ainoastaan paikan päällä.

Kokouksen seuraaminen etäyhteydellä tästä linkistä: 
meet.google.com/qnb-gbis-nvu


Kokouksen jälkeen on mahdollisuus myös vapaamuotoiseen keskusteluun. Lämpimästi tervetuloa tutustumaan yhdistyksen toimintaan ja tapaamaan Hepon aktiiveja!

Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/2vblptjFp Join with Google Meet: https://meet.google.com/qnb-gbis-nvu Or dial: (FI) +358 9 23132695 PIN: 587180724# More phone numbers: https://tel.meet/qnb-gbis-nvu?pin=8786413506333&hs=7 Learn more about Meet at: https://support.google.com/a/users/answer/9282720

Ke 14.5. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Kalenteri