16.6.2025
Kannanotot

Kommentti Töölönlahden puistosuunnitelmaluonnoksista

Helsingin seudun pyöräilijät (Hepo) kiittää mahdollisuudesta kommentoida Töölönlahden suunnitelmaluonnoksia.

On tervetullutta nähdä, miten Töölönlahden puistoa ollaan elävöittämässä. Haluaisimme kuitenkin kiinnittää huomiota muutamaan kohtaan suunnitelmassa.

Suunnitelmassa Linnunlaulusta tuleva, asfaltoitu yhdistetty pyörätie ja jalkakäytävä (“rantareitti”) johtaa kohti Töölönlahden pohjukkaa ja liittyy baanaan. Sen sijaan kohti Alvar Aallon katua kulkeva yhteys on merkitty kivituhkapintaiseksi. Olisi mielekästä toteuttaa myös tämä yhteys Alvar Aallon kadulle asfaltoituna. Tämä on ainakin nykyisellään selkeästi yleisimmin Linnunlaulun suunnalta tulevien  pyöräilijöiden käyttämä ajosuunta ja se myös tarjoaa suorimman ja loogisimman yhteyden kohti keskustaa. Jos tämä toteutetaan luonnoksen mukaisesti kivituhkapintaisena, se todennäköisesti tuo puiston keskelle enemmän pyöräilijöitä. 

Yhteys Alvar Aallon kadulle johtaa suoraan keskelle kesäterassia ja kahvilapaviljonkia. Tähän tulee järjestää enemmän tilaa erotellulle jalankululle ja pyöräilylle, jotta ympäristö säilyy turvallisena kaikille kulkijoille.

Liittymä Linnunlaulusta tulevalta rantareitiltä baanalle keskellä puistoa Lammikon ja Töölönlahden välissä on sekava ja vaatii parannuksia. Tällä kohdalla on todennäköisesti paljon jalankulkua ja yhdistetyn pyörätien ja jalkakäytävän takia on hyvin epäselvää, miten tässä on tarkoitettu kuljettavan. Linnunlaulusta Töölönlahden länsirannalle suuntaaville pyöräilijöille tulee olla selkeämpi yhteys baanalle Lammikon tuntumassa; nykyisen suunnitelmaluonnoksen kanssa on vaarana se, että pyöräilijä vahingossa jatkaa ajoa jalkakäytävällä baanan sijaan.

Rantareitin ja Linnunlaulun suunnasta tulevan yhdistetyn pyörätien ja jalkakäytävän suhteen tulee ylipäätään harkita, voisiko nämä toteuttaa eroteltuina. Tällöin pyöräilijöillä ja jalankulkijoilla olisi selkeätä, mitä tien osaa tulisi käyttää. Samalla yhteys Töölönlahden länsirannan baanalle muodostuisi selkeämmäksi. Erottelu pyöräilijöiden ja jalankulkijoiden välillä lisää turvallisuutta molemmille ryhmille ja on myös kaupungin tavoitteiden mukaista.

TTöölönlahdenpuisto ja Makasiinipuiston pohjoispään Luonnos 2.4.2025

Tulevat tapahtumat

Ma 13.10. klo 17:00 – 19:00

Hepon vaikuttamisryhmän kokous

Tervetuloa Hepon vaikuttamisryhmän kokoukseen Polkimolle 13.10. klo 17-19!

Tänään keskustelemme ajankohtaisista pyöräliikenteeseen liittyvistä aiheista.

Esityslistan luonnos: https://docs.google.com/document/d/1YrgZOhFhMiW3VBD4X6M9F-9n9f_CrkRDDTBuCe_wvHc/edit

Hepon vaikuttamisryhmä suunnittelee ja toteuttaa yhdistyksen vaikuttamistoimintaa yhdistyksen kokouksien vetämien suuntaviivojen mukaisesti. Vaikuttamisryhmä laatii kannanottoja, kommentteja, mielipidekirjoituksia ja blogeja yhdistyksen puolesta. Lisäksi vaikuttamisryhmä tapaa virkamiehiä ja poliitikkoja, toteuttaa kampanjoita ja tarvittaessa mielenosoituksiakin. Työ tehdään pääasiassa vapaaehtoispohjalta.

Paikka: Iso Roobertinkatu 3-5 Sisäpihan/porttikongin kautta sisään, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto" 2. Krs.

Tapaamiseen voi osallistua etäyhteydellä tämän linkin kautta: meet.google.com/aww-hgcy-jbi Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/3vUDmC3zb

Ke 15.10. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Ke 22.10. klo 18:00 – 20:00

Syyskokous

Tervetuloa Hepon sääntömääräiseen syyskokoukseen 22.10. Aika: Keskiviikko 22.10.2024 klo 18.00 Paikka: Polkimo, Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 2 krs. Summeri: Suomen taiteilijaseura ja Pyöräliitto Kokousta voi seurata etänä, mutta päätöksentekoon voi osallistua ainoastaan paikan päällä. Kokouksen seuraaminen etäyhteydellä tästä linkistä: meet.google.com/exd-kvdq-zfb Kokouksessa käsitellään sääntöjen mukaiset asiat, kuten - Jäsenmaksun ja kannatusjäsenmaksun vahvistaminen vuodeksi 2026 - Luottamushenkilöiden palkkioista päättäminen - Vuoden 2026 toimintasuunnitelman ja talousarvion vahvistaminen - Puheenjohtajan ja hallituksen jäsenten valitseminen - Toiminnantarkastajan ja varatoiminnantarkastajan valitseminen ***Ryhdy aktiivi-hepolaiseksi, tule mukaan hallitukseen!*** Haluatko vaikuttaa pyöräliikenteen kehittämiseen pyöräilijöiden näkökulmasta? Hepon hallituksen jäsenyys on oiva paikka osallistua pyöräilytoiminnan edistämiseen. Asettaudu ehdolle Hepon puheenjohtajaksi tai hallituksen jäseneksi kaudelle 2026 Täytä lomake: https://forms.gle/CPa2vMTrLDWdRAzC9 Hallitukseen valitaan puheenjohtaja ja 4-6 varsinaista jäsentä sekä enintään kaksi varajäsentä syyskokouksessa keskiviikkona 22.10. kello 18 alkaen. Kokous pidetään Polkimolla, Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 2 krs. Summeri: Suomen taiteilijaseura ja Pyöräliitto Kokousta voi seurata etänä, mutta päätöksentekoon voi osallistua ainoastaan paikan päällä. Kokouksen seuraaminen etäyhteydellä tästä linkistä: meet.google.com/exd-kvdq-zfb Hallituskausi kestää yhden vuoden, ja hallituksessa voi toimia joko varsinaisena tai varajäsenenä tai puheenjohtajana. Hallitus valitsee keskuudestaan varapuheenjohtajan, jonka hallituskausi myös kestää yhden vuoden. Hallitukseen voi ilmoittautua ehdolle vaikka ei pääsisi paikalle syyskokoukseen, ja toisaalta ehdolle voi ilmoittautua vasta kokouspaikallakin. Jos olet kiinnostunut hallitustoiminnasta, mutta et pääse paikalle kokoukseen, ota yhteyttä puheenjohtaja Tuure Savuojaan, tuure.savuoja@hepo.fi. Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/51No4OZG5

Kalenteri