24.9.2025
Kannanotot

Muistutus Linnankoskenkadun katusuunnitelmasta

Helsingin seudun pyöräilijät (Hepo) kiittää mahdollisuudesta antaa palautetta Linnankoskenkadun katusuunnitelmasta.

Luonnoksen mukainen toteutus – yksisuuntaiset pyörätiet Linnankoskenkadulle – parantaa pääsääntöisesti pyöräilyn olosuhteita suunnitelma-alueella. Hepo haluaa kiinnittää suunnittelijoiden huomion kuitenkin muutamaan seikkaan.

Linja-autopysäkkien kohdalla pyöräteiden on suunniteltu kulkevan odotusalueen ja linja-autoon nousukohdan välistä. Tämä ei ole hyvä ratkaisu. Linja-autoon nousevat ja sieltä tulevat matkustajat tukkivat pyörätietä ja kokemus muista samanlaisista ratkaisuista on, että osa matkustajista seisoo odottamassa pyörätiellä. Vaikka pyöräilijä onkin väistämisvelvollinen pysäkillä olevasta linja-autosta poistuvan (tai siihen nousevan) matkustajan suhteen, tällaisessa toteutuksessa tapahtuu jatkuvasti vaaratilanteita. Siksi pyörätiet on linjattava siten, että pysäkit tulevat pyöräteiden ja ajoradan väliin. 

Pyöräteiden ja kaduvarsipysäköintipaikkojen välissä ei ole ovenavaustilaa kuin yhdessä kohdassa kadun pohjoisreunalla, jolloin auton ovi saatetaan avata pyörätiellä kulkevan pyöräilijän eteen. Ovenavaustilat tulee tehdä, mieluiten noppakivettynä selkeämmän erottelun vuoksi, kaventamatta pyöräteitä. Suunnitelman mukaan ajoradan leveys on 7-7.80 metriä, joten tilaa ovenavaustilan varaamiselle katutilassa on. 

Ovenavaustilaan liittyen vuorovaikutusmuistiossa annetut perustelut suunnitelmanmukaisille ratkaisuille ontuvat ja ovat osin käsittämättömiä. Niissä vedotaan ahtauteen, jota todellisuudessa ei ole: Ajoradan leveys on suunnitelman mukaan yllä mainittu 7-7.80 metriä. Lisäksi vuorovaikutusmuistiossa väitetään, että kaartuvat ajolinjat vähentäisivät pysäköintipaikkojen määrää. Varsinkaan Lastenlinnankadun itäpuolisella osuudella ovenavaustilan varaamisella ei varmasti aiheuteta merkittävää ajolinjan kaartumista. Kyseessä on suurelta osin priorisointi: Kumpi on tärkeämpää, pyöräilijöiden turvallisuus vai autoilijan ratinkääntämisen minimointi? 

Nordenskiöldinkadun Linnankoskenkadun risteyksessä pyöräilijät joutuisivat suunnitelman mukaan lähtemään Mechelininkadun suuntaan samalta tasalta kuin Linnankoskenkadulle kääntyvät autot. Autoja kääntyy nykyäänkin pyörien eteen tuossa kohdassa. Risteyksen ajojärjestyksen selkeyttämiseksi ja turvallisuuden lisäämiseksi autoliikenteen pysäytysviiva tulee maalata kauemmaksi risteyksestä kuin pyöräliikenteen pysäytysviiva. 

Vuorovaikutusmuistiossa todettiin lakonisesti “Linnankoskenkatu liittyy Nordenskiöldinaukiolla pääosin nykyisiin liikennejärjestelyihin”, eikä annettu mitään oikeaa vastausta ylläolevaan parannusehdotukseen. Annetulla palautteella suunnitelmaluonnokseen pyrittiin vaikuttamaan siihen, että nykyistä, huonoa ja vaarallista järjestelyä olisi parannettu. 

Merikannontien itäpuolelle on tulossa pätkä pyörätietä ennen Paciuksenkadun ja Linnankoskenkadun risteystä. Tälle pyörätielle siirrytään Munkkiniemen baanalta Merikannontien länsipuolelta. Koska pyöräliikenteen on suunniteltu tulemaan risteykseen itäpuolen pyörätietä pitkin, sujuvan matkanteon takaamiseksi tulee ylityksessä pyöräilijöillä olla etuajo-oikeus. 

Vuorovaikutusmuistiossa kerrottiin tavoitteena olevan mahdollisimman pienet muutokset järjestelyihin kunnes Munkkiniemenbaanan suunnitelmat ovat valmiina. Yksinkertainen ylityskohdan merkintä esimerkiksi kolmioin tai pyöräilijöiden ylityspaikka -merkein ei kuitenkaan varmasti olisi iso muutos, eikä se varmasti aiheuttaisi vuorovaikutusmuistion vihjaaamaa vahinkoa tai puiden kaatamista. Jälleen kysymys on priorisoinnista: Kumpi on tärkeämpää, toteuttaa sujuva ja turvallinen ylityspaikka pyöräilijöille vai se, että autoilijan ei tarvitsisi antaa tietä pyöräilijälle?

Suunnitelmakuva 31389/1
Suunnitelmakuva 31389/2

Tulevat tapahtumat

Ma 14.9. klo 17:30 – 19:30

Vaikuttamisryhmän kokous

Tervetuloa Hepon vaikuttamisryhmän kokoukseen Polkimolle 14.9. klo 17.30-19.30!
Keskustelemme ajankohtaisista pyöräliikenteeseen liittyvistä aiheista.
Hepon vaikuttamisryhmä suunnittelee ja toteuttaa yhdistyksen vaikuttamistoimintaa yhdistyksen kokouksien vetämien suuntaviivojen mukaisesti. Vaikuttamisryhmä laatii kannanottoja, kommentteja, mielipidekirjoituksia ja blogeja yhdistyksen puolesta. Lisäksi vaikuttamisryhmä tapaa virkamiehiä ja poliitikkoja, toteuttaa kampanjoita ja tarvittaessa mielenosoituksiakin. Työ tehdään pääasiassa vapaaehtoispohjalta.
Paikka: Iso Roobertinkatu 3-5 Sisäpihan/porttikongin kautta sisään, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto" 2. Krs.
Tapaamiseen voi osallistua etäyhteydellä tämän linkin kautta: meet.google.com/fib-wkzs-oyh Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/7dWhDgKF1

Ke 16.9. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Ke 21.10. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Ke 28.10. klo 18:00 – 20:00

Hepon syyskokous

Aika: Keskiviikko 28.10.2026 klo 18.00 Paikka: Polkimo, Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 2 krs. Summeri: Suomen taiteilijaseura ja Pyöräliitto

Kokousta voi seurata etänä, mutta päätöksentekoon voi osallistua ainoastaan paikan päällä. Kokouksen seuraaminen etäyhteydellä tästä linkistä: meet.google.com/tvv-gsez-hac

Kokouksessa käsitellään sääntöjen mukaiset asiat, kuten - Jäsenmaksun ja kannatusjäsenmaksun vahvistaminen vuodeksi 2027 - Luottamushenkilöiden palkkioista päättäminen - Vuoden 2027 toimintasuunnitelman ja talousarvion vahvistaminen - Puheenjohtajan ja hallituksen jäsenten valitseminen - Toiminnantarkastajan ja varatoiminnantarkastajan valitseminen

Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/8ilg0q6tA

Iso Roobertinkatu 3-5
Kalenteri