19.11.2025
Kannanotot
Kommentti Työpajankadun ja Verkkosaarenkadun katusuunnitelmaluonnoksesta
Helsingin seudun pyöräilijät (Hepo) kiittää mahdollisuudesta antaa palautetta Työpajankadun ja Verkkosaarenkadun katusuunnitelmaluonnoksista.
Suunnitelman esittelysivun mukaan kadut remontoitaisiin vuoden 2027 aikana. Ajankohta on erittäin huono, koska se menee päällekäin Junatien metrosillan uusimisen aikaan, jolloin Hepon tietojen mukaan pyöräliikenne ohjataan Kulosaaren sillalta nimenomaan Työpajankadulle.
Ehdotamme, että ainakin Työpajankadun osalta remontti ajoitettaisiin tapahtumaan ennen metrosillan uusintaa, jotta Kulosaaren sillalta tuleva pyöräliikenne pääsisi työmaan ohitse mahdollisimman sujuvasti. Missään tapauksessa työmaata ei saa ajoittaa metrosillan uusimisen kanssa samaan aikaan.
Haluamme myös korostaa sitä, että tällaiset yksittäisten kortteleiden muutokset eivät tue reittipohjaista suunnittelua. Tällaisilla suunnitelmilla saadaan tilkkutäkkimäistä jälkeä, joka jää usein epäloogiseksi kokoelmaksi erilaisia, eri aikoina tehtyjä ratkaisuita. Tässäkin tapauksessa tulisi ottaa huomioon Työpajankatu koko pituudeltaan ja toteuttaa sille looginen, jatkuva ja sujuva pyörätieratkaisu.
Parannusehdotuksenamme suunnitelmiin olisi Hermannin rantatien ja Työpajankadun risteyksessä Hermannin rantatieltä vasemmalle kääntyville pyöräilijöille odotustasku suojatien ja pyöräilijöiden ajolinjan väliin. Tämä tarvittaisiin molemmille puolille risteystä, vaikka suunnitelma-alue onkin rajattu Hermannin rantatien länsireunaan.
Tulevat tapahtumat
Ma 14.9. klo 17:30 – 19:30
Vaikuttamisryhmän kokous
Ke 16.9. klo 17:00 – 19:00
Hallituksen kokous
Ke 21.10. klo 17:00 – 19:00
Hallituksen kokous
Ke 28.10. klo 18:00 – 20:00
Hepon syyskokous
Aika: Keskiviikko 28.10.2026 klo 18.00 Paikka: Polkimo, Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 2 krs. Summeri: Suomen taiteilijaseura ja Pyöräliitto
Kokousta voi seurata etänä, mutta päätöksentekoon voi osallistua ainoastaan paikan päällä. Kokouksen seuraaminen etäyhteydellä tästä linkistä: meet.google.com/tvv-gsez-hac
Kokouksessa käsitellään sääntöjen mukaiset asiat, kuten - Jäsenmaksun ja kannatusjäsenmaksun vahvistaminen vuodeksi 2027 - Luottamushenkilöiden palkkioista päättäminen - Vuoden 2027 toimintasuunnitelman ja talousarvion vahvistaminen - Puheenjohtajan ja hallituksen jäsenten valitseminen - Toiminnantarkastajan ja varatoiminnantarkastajan valitseminen
Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/8ilg0q6tA