5.10.2020
Tiedotteet

HePon syyskokous 21.10.2020 Pasilan kirjastossa

Tervetuloa HePon sääntömääräiseen syyskokoukseen!

  • Aika: Keskiviikko 21.10.2020 klo 17.30
  • Paikka: Pasilan kirjaston auditorio (yläkerrassa), Kellosilta 9, 00520 Helsinki
  • Tapahtuma Facebookissa

Huomaa, että aika ja paikka ovat muuttuneet aikaisemmin jäsentiedotteessa ilmoitetusta!

Pasilan kirjaston auditoriossa on paikat 90 kuulijalle. Korona-aikana tilaa suositellaan alle 40 hengen tilaisuuksiin. Valitsimme tämän tilan, jotta turvavälejä on helppo pitää.

Kokouksessa käsitellään sääntöjen määräämät asiat:

  • Jäsenmaksun ja kannatusjäsenmaksun vahvistaminen vuodeksi 2021
  • Luottamushenkilöiden palkkioista päättäminen
  • Vuoden 2021 toimintasuunnitelman ja talousarvion vahvistaminen
  • Hallituksen jäsenten valitseminen
  • Toiminnantarkastajan ja varatoiminnantarkastajan valitseminen

Tämän lisäksi kokouksessa käsitellään yhdistyksen sääntömuutos, joka sisältää kaksi kohtaa:

  • Yhdistyksen nimen muuttaminen
  • Puheenjohtajan ja hallituksen jäsenten kauden pituuden muuttaminen yksivuotiseksi

Kiinnostaisiko Sinua hallituksessa toimiminen? Tule rohkeasti mukaan!

Haluatko vaikuttaa pyöräliikenteen kehittämiseen pyöräilijöiden näkökulmasta, suunnitella ja toteuttaa HePon tapahtumia vai ovatko intohimosi retki- ja lenkkitoiminnan puolella? Hallituksen jäsenyys on oiva paikka osallistua näihin ja moneen muuhun pyöräilytoimintaan.

Tule rohkeasti mukaan rakentamaan HePosta Suomen rullaavinta pyöräilijöiden yhteisöä! Tai jos tunnet henkilön joka voisi olla kiinnostunut, vinkkaa tästä mahdollisuudesta hänelle! Hallitukseen voi ilmoittautua ehdolle vaikka ei pääsisi paikalle syyskokoukseen, ja toisaalta ehdolle voi ilmoittautua vasta kokouspaikallakin.

Voit kysyä kokemuksia hallitustoiminnasta nykyisiltä hallituksen jäseniltä. Yhteystiedot löytyvät HePon kotisivuilta. Jos olet kiinnostunut hallitustoiminnasta, mutta et pääse paikalle kokoukseen, ota yhteyttä puheenjohtaja Timo Hastiin, timo.hast at hepo.fi.

Tärkeintä on innostus, aktiivisuus ja halu oppia. HePon hallituksessa pääset oppimaan uutta, työskentelemään muiden aktiivien kanssa yhteisen intohimon äärellä sekä seuraamaan pyöräliikenteen nousua näköalapaikalta. Pyöräilyn edistäminen on yleishyödyllistä ja arvokasta työtä, ja parhaimmillaan se palkitsee tekijänsä konkreettisina aikaansaannoksina ja uudistuksina, jotka hyödyttävät kaikkia kaupunkilaisia.