21.2.2023
Tiedotteet

Pyöräilyn ohjaamisen startti -webinaari 3.4. ja lähiopetus 25.4.

Suomen Pyöräilynohjaajat järjestää valtakunnallisen Pyöräilyn ohjaamisen startti -kurssin kaikille, jotka haluavat oppia, miten pyöräilijäryhmiä ohjataan kaduilla ja poluilla turvallisesti.

Hepo suosittelee tätä kurssia kaikille jäsenilleen, jotka haluavat osallistua vetäjinä retkitoimintaan, aikuisten pyöräilyn peruskursseille* tai tuleviin katuajokoulutuksiin. Kouluttautuneille on siis tulevana kesänä tarjolla myös palkallisia tuntitöitä, joten koulutuksesta kannattaa vinkata myös omassa tuttavapiirissä kesätöitä etsiville. (*Aikuisten pyöräilyn peruskursseilla opettamiseen vaaditaan myös Pyöräliiton Maahanmuuttajat pyörille -ohjaajakoulutuksen suorittaminen.)

Hepo tarjoaa 40 € -arvoisen kurssin ilmaiseksi kymmenelle ensimmäiselle kurssille ilmoittautuvalle jäsenelleen. Samat kymmenen ensimmäistä voivat valita osallistua Hepon tarjoamana myös kurssipakettiin, joka sisältää sekä Pyöräilyn ohjaamisen startti -kurssin että tiistaina 13.4. alkavan Lapset ja nuoret pyöräilemään -koulutuksen. Tämän kurssikokonaisuuden arvo on 65 €.

Myös uudet jäsenet voivat hyödyntää tämän edun liittymällä jäseneksi ennen koulutukseen ilmoittautumista. Edusta kannattaa siis vihjaista kaikille koulutuksesta kiinnostuneille tuttaville. SuPOn kursseille osallistuminen ei kuitenkaan vaadi Hepon jäsenyyttä.

Pyöräilyn ohjaamisen startti -kurssin ohjelma ja aikataulu

Pyöräilyn ohjaamisen startti -kurssi koostuu luento- ja keskusteluwebinaarista 3.4. sekä muun muassa Helsingissä 25.4. vedettävästä kaupunkipyöräily- ja ryhmäajokoulutuksesta. Webinaari ja käytännön osio kestävät molemmat 3 tuntia, joten kurssin kokonaiskesto on 6 tuntia.

Kurssilla koulutetaan apu- ja vastuuohjaajia kaupunkiajoihin, kunto-, maantie- ja maastolenkeille, retkille sekä muihin pyöräilytapahtumiin. Koulutus antaa myös valmiuksia osallistua pidemmille ohjaajakursseille. Kurssi on ohjaajien koulutusjärjestelmän tason 1 mukainen. Koulutus on tarkoitettu pyöräilytoimintaa yrityksissä, yhdistyksissä, oppilaitoksissa ja muissa organisaatioissa vetäville sekä muille pyöräilyn ohjaamisesta kiinnostuneille. Kurssille voivat osallistua 18 vuotta täyttäneet.

Liikenne- ja ryhmäajokoulutuksista sekä muista paikallisista järjestelyistä keskustellaan 3.4. pidettävän webinaarin lopuksi. Helsingin lähiopetusosio järjestetään tiistaina 25.4. klo 17.30–20.30 ja sen kouluttaja on Satu Leppänen.

Lisätietoja ja ilmoittautuminen

Hepon jäsenenä merkitse Hepo ilmoittautumislomakkeen kohtaan Edustettava yhdistys, yritys, oppilaitos tai muu yhteisö. Osallistumismaksu kohdassa valitse joko 1 koulutus 40 € tai 2 koulutusta 65 €. Sinun ei tarvitse täyttää laskutustietoja. Hepo hoitaa Hepon jäsenten kurssimaksut kymmenelle ensimmäiselle jäsenelleen.  

Lisätietoja koulutuksesta: https://pyorailynohjaajat.fi/2023/01/23/pyorailyn-ohjaamisen-startti-2023

Ilmoittautumislomake 

Koulutuksen fb-tapahtuma: https://www.facebook.com/events/2439806542839362/

Tulevat tapahtumat

Su 1.10. klo 10:30 – 14:30

Sunnuntairetki

Rento sunnuntairetki, tarkemmat tiedot https://hepo.fi/toiminta/retket/

Retket ovat maksuttomia ja kaikille avoimia. Retkille osallistuminen ei vaadi Hepon jäsenyyttä, eikä retkille tarvitse ilmoittautua erikseen. Retken osallistujia ei ole vakuutettu. Hepon retkille on ominaista maltillinen ajovauhti, rento tunnelma ja viihtyisät taukopaikat.


Maunulan maja, Metsäläntie 9, 00620 Helsinki, Suomi
Su 8.10. klo 10:30 – 14:30

Sunnuntairetki

Rento sunnuntairetki, tarkemmat tiedot https://hepo.fi/toiminta/retket/

Retket ovat maksuttomia ja kaikille avoimia. Retkille osallistuminen ei vaadi Hepon jäsenyyttä, eikä retkille tarvitse ilmoittautua erikseen. Retken osallistujia ei ole vakuutettu. Hepon retkille on ominaista maltillinen ajovauhti, rento tunnelma ja viihtyisät taukopaikat.


Maunulan maja, Metsäläntie 9, 00620 Helsinki, Suomi
Ma 9.10. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Polkimo, Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 00120 Helsinki
Su 15.10. klo 10:30 – 14:30

Sunnuntairetki

Rento sunnuntairetki, tarkemmat tiedot https://hepo.fi/toiminta/retket/

Retket ovat maksuttomia ja kaikille avoimia. Retkille osallistuminen ei vaadi Hepon jäsenyyttä, eikä retkille tarvitse ilmoittautua erikseen. Retken osallistujia ei ole vakuutettu. Hepon retkille on ominaista maltillinen ajovauhti, rento tunnelma ja viihtyisät taukopaikat.


Maunulan maja, Metsäläntie 9, 00620 Helsinki, Suomi
Ke 18.10. klo 17:00 – 19:00

Vaikuttamisryhmän kokous

Tervetuloa Hepon vaikuttamisryhmän kokoukseen Polkimolle ma 2.10. klo 17-19. Tapaamiseen voi osallistua myös etäyhteydellä. Kokouksessa keskustellaan ajankohtaisista pyöräliikenteeseen liittyvistä aiheista. Esityslistan luonnos: https://docs.google.com/document/d/1bO8yNBPE1aVOK7If3QVKVmYYHGBKvOi95QIKH62EgJk/edit Hepon vaikuttamisryhmä suunnittelee ja toteuttaa yhdistyksen vaikuttamistoimintaa yhdistyksen kokouksien vetämien suuntaviivojen mukaisesti. Vaikuttamisryhmä laatii kannanottoja, kommentteja, mielipidekirjoituksia ja blogeja yhdistyksen puolesta. Lisäksi vaikuttamisryhmä tapaa virkamiehiä ja poliitikkoja, toteuttaa kampanjoita ja tarvittaessa mielenosoituksiakin. Työ tehdään pääasiassa vapaaehtoispohjalta. Kaikki kiinnostuneet ovat tervetulleita mukaan Hepon vaikuttamisryhmään. Paikka: Iso Roobertinkatu 3-5 Sisäpihan/porttikongin kautta sisään, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto" 2. Krs. Tapaamiseen voi osallistua etäyhteydellä tämän linkin kautta: meet.google.com/apf-baot-yzd Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/3Yc4f9k6U Join with Google Meet: https://meet.google.com/apf-baot-yzd Or dial: (FI) +358 9 23132950 PIN: 734581312# More phone numbers: https://tel.meet/apf-baot-yzd?pin=8950667568971&hs=7 Learn more about Meet at: https://support.google.com/a/users/answer/9282720

Kalenteri