9.12.2022
Kannanotot

Muistutus Hakunilantien katusuunnitelmaan

Yhdistetty jalankulku- ja pyörätie on suunnitelmassa kapeimmillaan 2 metriä. Näin kapea väylä ei ole sujuva eikä turvallinen jalankulku- ja pyöräliikenteelle. Polkupyörän lain sallima maksimileveys on 1,25 metriä. Väylä on aivan ajoradan reunassa ilman turva-aluetta ja lumitilaa, jolloin yhdistetyn kaksisuuntaisen jalankulku- ja pyöräväylän todellinen käyttökelpoinen leveys jää paikassa alle 1,5 metriin. Edes kapeimman kohdan pohjoispuolella ei ole varattu riittävästi tilaa bussipysäkin odotusalueelle, joka tulee nyt osittain pyörätien päälle. Kadun poikkileikkaus tulisi suunnitella uudelleen niin että länsireunan jalankulku- ja pyöräväylälle sekä odotusalueelle/välikaistalle saadaan lisää tilaa.

Olemme jättäneet katusuunnitelmasta palautetta luonnosvaiheessa ja ehdottaneet vaihtoehtoisia lähestymistapoja, jolla haastavan paikan ongelmia voitaisiin ratkoa.

Aiemmin ehdottamamme vaihtoehto suunnittelun lähtökohdaksi (yksityiskohta).

Ajoratojen leveyttä on perusteltu mm. erikoiskuljetusreitillä, mutta on epäselvää, onko kaikkia vaihtoehtoja erikoiskuljetusten mahdollistamiseksi kartoitettu, sillä alueen teollisuustonteille pääsee myös Fazerintien/Kuussillantien kautta. Erikoiskuljetuksia tapahtuu joka tapauksessa harvoin, joten on kyseenalaista tarvitseeko tällä lyhyellä pätkällä molempien ajosuuntien olla erikoisleveitä. Erikoiskuljetuksia palvelisi myös ajoratojen sijoittaminen vierekkäin niin, että raitiotie kulkisi kadun reunassa. (Kuten esimerkiksi Tikkurilantiellä.)

Tonteille ajoa Vaaralankujalla on perusteltu mm. huoltoajolla (roska-autot). Kuitenkin huoltoajon poistaminen Vaarankujalta, ja Hakunilantien länsipuolen ajoradan kaventaminen mahdollistaisi sekä turvalliset pyörätiet kadun länsireunalla, että leveän ajoradan huoltoajoa ja erikoiskuljetuksia varten Hakunilantien itäreunalla. Tällöin huoltoajoa varten voisi pysähtyä Hakunilantien ajoradan reunaan ilman, että liikenne Hakunilantiellä estyisi. Roska-autot ja erikoiskuljetukset eivät tarvitse katua samaan aikaan. Ehdotimmekin aiemmin myös pysähtymistaskujen rakentamista huoltoajolle ajoradan ja Vaaralankujan väliin.

Aiemmin ehdottamamme vaihtoehto suunnittelun lähtökohdaksi. Pyörätien kadun länsireunalla ei kapene pysäkin eikä katualueelle ulottuvan rakennuksen kohdalla. Huoltoajolle ja erikoiskuljetuksille on varattu tilaa Hakunilantieltä.
Nähtävillä oleva katusuunnitelmehdotus.

Tulevat tapahtumat

Su 1.10. klo 10:30 – 14:30

Sunnuntairetki

Rento sunnuntairetki, tarkemmat tiedot https://hepo.fi/toiminta/retket/

Retket ovat maksuttomia ja kaikille avoimia. Retkille osallistuminen ei vaadi Hepon jäsenyyttä, eikä retkille tarvitse ilmoittautua erikseen. Retken osallistujia ei ole vakuutettu. Hepon retkille on ominaista maltillinen ajovauhti, rento tunnelma ja viihtyisät taukopaikat.


Maunulan maja, Metsäläntie 9, 00620 Helsinki, Suomi
Su 8.10. klo 10:30 – 14:30

Sunnuntairetki

Rento sunnuntairetki, tarkemmat tiedot https://hepo.fi/toiminta/retket/

Retket ovat maksuttomia ja kaikille avoimia. Retkille osallistuminen ei vaadi Hepon jäsenyyttä, eikä retkille tarvitse ilmoittautua erikseen. Retken osallistujia ei ole vakuutettu. Hepon retkille on ominaista maltillinen ajovauhti, rento tunnelma ja viihtyisät taukopaikat.


Maunulan maja, Metsäläntie 9, 00620 Helsinki, Suomi
Ma 9.10. klo 17:00 – 19:00

Hallituksen kokous

Polkimo, Iso Roobertinkatu 3-5 A 22, 00120 Helsinki
Su 15.10. klo 10:30 – 14:30

Sunnuntairetki

Rento sunnuntairetki, tarkemmat tiedot https://hepo.fi/toiminta/retket/

Retket ovat maksuttomia ja kaikille avoimia. Retkille osallistuminen ei vaadi Hepon jäsenyyttä, eikä retkille tarvitse ilmoittautua erikseen. Retken osallistujia ei ole vakuutettu. Hepon retkille on ominaista maltillinen ajovauhti, rento tunnelma ja viihtyisät taukopaikat.


Maunulan maja, Metsäläntie 9, 00620 Helsinki, Suomi
Ke 18.10. klo 17:00 – 19:00

Vaikuttamisryhmän kokous

Tervetuloa Hepon vaikuttamisryhmän kokoukseen Polkimolle ma 2.10. klo 17-19. Tapaamiseen voi osallistua myös etäyhteydellä. Kokouksessa keskustellaan ajankohtaisista pyöräliikenteeseen liittyvistä aiheista. Esityslistan luonnos: https://docs.google.com/document/d/1bO8yNBPE1aVOK7If3QVKVmYYHGBKvOi95QIKH62EgJk/edit Hepon vaikuttamisryhmä suunnittelee ja toteuttaa yhdistyksen vaikuttamistoimintaa yhdistyksen kokouksien vetämien suuntaviivojen mukaisesti. Vaikuttamisryhmä laatii kannanottoja, kommentteja, mielipidekirjoituksia ja blogeja yhdistyksen puolesta. Lisäksi vaikuttamisryhmä tapaa virkamiehiä ja poliitikkoja, toteuttaa kampanjoita ja tarvittaessa mielenosoituksiakin. Työ tehdään pääasiassa vapaaehtoispohjalta. Kaikki kiinnostuneet ovat tervetulleita mukaan Hepon vaikuttamisryhmään. Paikka: Iso Roobertinkatu 3-5 Sisäpihan/porttikongin kautta sisään, summeri "Kuvasto, Suomen Taiteilijaseura, Pyöräliitto, Pyöräilykuntien verkosto" 2. Krs. Tapaamiseen voi osallistua etäyhteydellä tämän linkin kautta: meet.google.com/apf-baot-yzd Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/3Yc4f9k6U Join with Google Meet: https://meet.google.com/apf-baot-yzd Or dial: (FI) +358 9 23132950 PIN: 734581312# More phone numbers: https://tel.meet/apf-baot-yzd?pin=8950667568971&hs=7 Learn more about Meet at: https://support.google.com/a/users/answer/9282720

Kalenteri